Windows Ön Belleği Nasıl Temizlenir

Windows Ön Belleği Nasıl Temizlenir

Windows Ön Belleği Nedir? 

Bilgisayarımızla ziyaret ettiğimiz internet sitelerini,sitelerdeki resimleri,form bilgilerini,forumlarda kullandığınız şifreler ve mail adreslerini vs. gibi bilgileri bilgisayar ön bellek denilen yere yani (cache memory) otomatik olarak kaydeder.Bu yüzden buna ön bellek adı verilir.

Bilgiyarımızın bu bilgileri kaydetmesinin nedeni ise öncede ziyaret ettiğimiz bir siteyi tekrar ziyaret edeceğimiz zaman bilgisayar bu kayıtları kullanarak bize daha hızlı bir veri akışı sağlar yani sayfanın hemen yüklenmesini sağlar.

Aynı zaman da bilgisayarımıza kurduğumuz veya kaldırdığımız programların artık dosyaları da bu ön bellek dediğimiz yerde birikir ve gereksiz alanı meşgul eder.

Windows ön belleği dolduğunda ne olur?

Bilgisayarımız kullandıkça zaman ile ön belleği dolar ve işletim sistemimizin yavaşlamasına görevlerini yerine getirememesine veya geciktirmesine neden olur.

Windows ön belleği nasıl temizlenir?

Bilgisayarımızın verimli çalışması için belli zamanlarda önbelleğini temizlememiz gerekir. Bunu da çeşitli üçüncü parti adı verilen programlarla yapabilirsiniz.

Bu programlara örnek verecek olursak

1)    Advanced systemcare

2)    Wise care 365 pro

3)    Cclenar Professional v5

Bu programların görevi

a)    Bilgisayarına kurduğunuz yada kaldırdığınız programlardan kalan artık dosyaları temizlemek

b)   Hardiskte zamanla biriken gereksiz dosyaları silmek

c)    Kayıt defterini temizlemek

d)   Tarayıcılardan kalan artık dosyaları temizlemek

Programları daha da arttırabiliriz google üzerinden istediğiniz sistem temizleme ve bakım onarım programlarını indirip kurarak Windows ön belleğinizi temizleyebilirsiniz.

Not : Bu programların full sürümlerini bulursanız daha iyi temizlik yaparsınız

Bilgisayarınızın işletim sisteminiz uzun ömürlü kullanmanız için belirli aralıkla periyodik olarak sistem temizliği yapmanızı tavsiye ederim.