Windows 10 Sistem Geri Yüklemesi

Windows 10 Sistem Geri Yüklemesi

Herkese merhaba. Microsoft firması Windows işletim sisteminin XP sürümüyle birlikte bize yeni bir özellikle tanıştırdı: Sistem Geri Yükleme. Peki nedir bu sistem geri yükleme? Bazen, bir program veya driver(sürücü) yüklemesi bilgisayarınızda beklenmedik bir değişikliğe veya Windows’un kilitlenmesine neden olabilir. Genellikle, programı veya sürücüyü silmek sorunu giderebilir ancak, silme işlemi sorunu gidermezse, bilgisayarınızın sistemini her şeyin düzgün bir şekilde çalıştığı önceki bir tarihe geri yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızda düzenli aralıklarla geri yükleme noktaları oluşturur ve kaydeder. Ayrıca, geri yükleme noktalarını el ile de oluşturabilirsiniz.

Sistem Geri Yüklemenin esas hedefi, kişisel dosyaları kurtarmak veya yedekleme değildir. Silinmiş veya hasar görmüş bir kişisel dosyayı kurtarmanıza yardımcı olamaz. Kişisel dosyalarınızı olası bir bilgisayar arızasına karşı harici bir diske kaydetmelisiniz.

Basit bir şekilde sistem geri yükleme şöyle yapılır: Denetim masası açılır ve Sistem tıklanır. Açılan pencereden sol üst kısımda Sistem Koruması tıklanır. Daha sonra aşağıdaki resimlerdeki sırayı takip ederek Sistem Geri yükleme yapabilirsiniz. Herkese kolay gelsin.

Son düğmesi tıklanır ve ekranda çıkan soruya EVET tıklanır. Hepsi bu kadar.