Ev / Teknoloji / Bilgisayar / Wi-fi Nedir? Ne İşe Yarar?

Wi-fi Nedir? Ne İşe Yarar?

Wi-Fi terimi özellikle akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlar, video oyunu konsollarında ve dijital ses oynatıcıların da çok duyduğunuz bu terim nedir?Wireless Fidelity kelimelerinin kısaltması olan (Wi-Fi) Türkçe karşılığı ise Kablosuz Sadakat anlamına gelir. Wi-fi özelliğini kullanabilmek için kablosuz DSL modemlere ihtiyacımız vardır. Kablosuz DSL modem sayesinde cihazımız Yerel Ağ bağlantısına eklenip internet ve diğer ağlardaki cihazlara ulaşmamıza olanak sağlar. Modem Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Wi-fi özelliği günümüzde çok işimize yarasa da kablolu bağlantılar kadar hızlı değildirler ancak gün geçtikçe bu çok kullanışlı olan özellik her geçen gün geliştirilmektedir. Wi-fi özelliği geçmişten günümüze kadar farklı kablosuz ağ standartları tanımlanmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan standart IEEE 802.11n. Yakın gelecekte kullanmayı beklediğimiz standart ise IEEE 802.11ac. standartlarıdır.

 • 802.11a 54 Mbps veri hızı ile 5 GHz bandında çalışan bir standarttır. 5 GHz bandı desteklemesinden dolayı daha az kesintiye uğramaktadır. 35 metre ila 120 metre arasında erişim mesafesi sunmaktadır.
 • 802.11g 54 Mbps veri hızı ile 2.4 GHz bandında çalışan bir standarttır. 802.11b standardını destekleyen cihazlarla uyumludur ve 38 metre ila 140 metre arasında erişim mesafesi sunmaktadır.
 • 802.11n 54 Mbps‘den 600 Mbps‘ye kadar veri hızı ile hem 2.4 hem de 5 GHz bandında çalışan bir standarttır. 70 metre ila 250 metre arasında erişim mesafesi sunmaktadır.
 • 802.11ac 1300 Mbps‘ye kadar veri hızı ile 5 GHz bandında çalışan bir standarttır.

Kablosuz wi-fi özelliği olmayan masaüstü bilgisayarlarımıza da wireless adaptör kullanarak kablosuz wi-fi üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.

Bilgisayarınızda veya diğer cihazlarınızda wi-fi özelliği var ancak modeminizde wireless özelliği yoksa bu seferde Access point kullanarak kablolu modeminize kablosuz wireless  olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca  Access pointi sinyal güçlendirici olarakta kullanabilirsiniz.

hakkında BilgeBank

İlgini Cekebilir

Seo Uyumlu Makale Yazmak

makale yazmak ve seo kurallarına göre makalelerden kazanç elde etmek

2 yorumlar

 1. Avatar
  Kanal 1453

  Bilgisayarınızda veya diğer cihazlarınızda wi-fi özelliği var ancak modeminizin wireless gücü diyer odalarda düşük veya bağlanamıyoriseniz size Xiaomi Mi Wifi 2 sinyal güçlendirici anteni öneririrm usb takılabilen her cihazdan güç alarak çalışıyor ve kulanım alanı çok geniş mobilden yükleceğiniz bir ugulama ile istediğiniz wifi ağına bağlanıp o ağı dahada güçlendirerek size sunması süper ben eime şuan kulanıyorum ve sıkıntısız bir şekilde diyer odalarda rahat bir şekilde internete erişim sağlaya biliyorum.

 2. Avatar
  Deneme

  Bir nevi bluetooth teknolojisi gibi işleyen fakat sürekli bir şekilde sinyal alışverişi yapılan wi-fi kullandığınız modeme kullandığınız alıcıya bağlı şekilde güçlenir veya zayıflar bunun için sürekli kullanımlar da pronlem yaşamak istemiyorsanız Xiaomi Wifi Pro Router 2 Sinyal Yakınlaştırıcı ürününü kesinlikle kullanmalısınız ekstra alan kapasitesi ile düşük fiyatlı harika bir ürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: