Uzak Doğuda Moda Tasarım Kriterleri Nelerdir ?

Merhaba, 

Sizlerle Uzakdoğu’da mimari ve moda tasarım kriterleri nedir onları ele almak istiyorum. Uzakdoğu mimarisinde yerleşim yerleri geleneksel olarak geomancy kullanılarak seçilir. Olumsuz ve olumlu enerjiler yani yin & yang denge içinde getirilmelidir. Bir ev bir tepeye karşı inşa edilmeli ve yüzü güneyde olmalıdır. Mümkün olduğu kadar güneş ışığı almalıdır. Geleneksel bahçelerinde teraslı çiçek yatakları yaygın bir özelliktir. Örneğin lotus havuzu Kore bahçelerinde bulunan en önemli bir özelliktir. Bunlara ek olarak sakura tarzı pembe çiçekli bahçeler de göze çarpmaktadır.

Japonya’da geleneksel olarak tüm kadın kimonoları tek bedendir. Modern Kimono ise geleneksel kimono kadar karışık değildir. Resmi olmayan durumlarda giyilen kimonolar basit desenli veya tek renkli obiler ile giyilir. Kimono seçimi sembolizm ve ince sosyal mesajlarla yüklüdür. Kimononun deseni hangi mevsimde giyilmesi gerektiğini de belirleyebilir. Örneğin kelebekler ve kiraz çiçeği tomurcukları içeren desenli bir kimono ilkbahar ya da yaz içindir. Sık kullanılan bir sonbahar deseni de Japon akçaağacının kızıl yaprağıdır. Kış için ise bambu, çam ve Japon kayısısı tomurcuklarının desenleri kullanılır. Kore’de eteğin önünden dik olarak aşağı sarkan süs parçaları vardır. Kadınlar için bir geleneksel mücevherat parçası, doğal perde elemanları biçiminde asılı duran kıymetli taşlar olup ipek püskül bağlantılıydı. Üst sınıfa mensup kişiler beyaz yanında kırmızı, mavi, siyah ve sarı renkte giysiler giyerlerdi. İnanışlarında beyaz renk, saflığı temsil ettiğinden ortak kıyafetler için seçilen renktir. 

Ben de Uzakdoğu’nun hem mimari hem de giyim kriterlerinden esinlenip oluşturduğum tasarımımdan size ipuçları vermek istiyorum. Öncelikle bu key detaylara uyarak Asya’yı ve o pespembe sakura ağaçlarını anımsatacak bir kumaş seçtim. Seçmiş olduğum bu kumaş adeta sakura parklarından izler taşıyordu. Pembe ve mor gibi canlı renklerden oluşan çiçeklerle bezeli bir kumaştı. Tasarımın üst ve alt parçası tıpkı kimono gibi asimetrik detaylardan oluşuyordu. Bu iki parçayı birleştiren bir obi kemeri tasarladım. Uzakdoğu giyim kültürünün ayrılmaz bir parçası olan obi, kimonoyu sarmak için kullanılan bir çeşit japon kuşağıdır. Özellikle obi kuşağı Asya temalı bu tasarımımı öne çıkaran bitirici bir parçaydı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir