Çocuklarda Uyku Düzeni: Uyku çocukluk ve yetişkinlikte önemli ihtiyaçlardandır. Uykusuz kaldığımız günleri hatırlayalım. Ben uykusuz kaldığım zaman vücudumda halsizlik olur, başım ağrır, yediklerim ve içtiklerimden hiç bir şekilde zevk almam yani uykusuz kaldığım gün neredeyse zehir olur diyebilirim. Yaptığımız bir çok işte başarısız olabiliriz. Uykusuzluk uzun sürerse bedenimiz de zarar görmeye başlar. Vücudumuzun çalışma düzeninden uyku çok önemlidir. 

Yetişkin bir insanın günlük uyuma saati yedi veya sekiz saat kadardır. Ancak bu süre kişilere göre değişiklikler göstermektedir. Kimileri günde 3-4 saat uyku ile günü zinde bir şekilde geçirirken bazıları ise günde sekiz dokuz saat uydukları halde uykularını alamadıklarını söylerler. Bazı araştırmalara göre sıkıntılı ve karamsar kişilerin daha çok uyuduğu görülmüştür. 

Bebeklik döneminde uykunun düzenli ve yeterli oluşu gelişimsel açıdan çok önemlidir. Büyümenin uyuyarak gerçekleştiği bilinmektedir. Onun için insanlar bebek iken daha çok uyumaktadırlar. Yeni doğan bebekle birlikte anne ve babalarda uykusuzluk başlar. Bu durumdan en çok etkilenen en çok uykusuz kalan kişi ise annedir. Çünkü bebek gece uyandığında anne ilgilenir, bebe gece acıktığında yine anne ilgilenir. Bebekler bazen gündüzleri tamamen uyuyarak geçirirler ve gece uyumazlar. İşte o anda anne için kabus başlar. Hatta erkekler uyuya bilmek için oda değişikliği bile yapmaktadırlar. 

Uyku gereksinimi yaş büyüdükçe azalmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi 16-17 saat iken üç aylık olduğunda 15 saate kadar düşer. İlk aylarda bebeğin gazı olacağı için uyumayacaktır. Fakat bebek büyüdükçe her şey artık daha iyi olacaktır. 

Bebeğinizin rahat uyuması için ilk aylardan itibaren kendi yatağında yatırınız. Bazı anneler rahatlıklarını bozmamak için bebek ağladığına hemen kendi yanına aldığı ve beraber uyudukları bilinmektedir. Aslında yanlış bir harekettir. Çünkü çocuk büyümeye başladığı zamanda annesinin yatağında uyumak isteyecektir. Bebeğinizi geceleri uyutmaz gündüzleri uyumasını alışkanlık haline getir iseniz bebek de alışkanlık olacak ve geceleri uyumak yerine gündüzleri uyuyacak ve buda anneler için kötü bir sonuçtur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir