Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Bir söz vardır, zaman zaman hepimizi kullanır, unutkanlığın tam olarak nereden kaynakladığını tam olarak nereden kaynaklandığını bilemeyiz. Dün akşam ne yediğimi bile hatırlamıyorum. Bu sözü söylemek istemiyorsanız unutkanlığa iyi gelen besinlerden bahsedeceğim.

Unutkanlığın bir çok farklı nedeni vardır. Lezzetli ve farklı yiyecekler ilave ederek hafızamızı güçlendireceğiz. Tabi ki siz yinede unutkanlığın farklı hastalıkların belirtisi olarak düşünüyor olabilirsiniz. Mutlaka bir doktora danışınız. 

Unutmayan ki besinler tek başına asla kesin bir tedavi sağlamaz, ancak tedavi sürecince ek gıdalar olarak destekleyici etkiler gösterebilir. 

Unutkanlık Neden Olur?

*Tiroid bezinde meydana gelen rahatsızlıklar

*Yetersiz ve düzensiz beslenme

*Depresyon ve stres

*Bağışıklık sisteminin zayıflaması

*İlerleyen yaş

*Kafaya alınan darbeler olarak söyleyebiliriz.

Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Kesinlikle reishi mantarı eksratı olan güvenli firmaların gıda takviyelerini mutlaka kullanınız.

Balık Çeşitleri : Unutkanlığın en temel sebeplerinden biri omega 3 eksikliği olduğu bilinmektedir. Özellikle somon, sardalya, ton balığı ve uskumruda bol omega 3 bulunmaktadır.

Ceviz, Badem, Kuru İncir ve Diğer Kuru yemişler: Günde 1 avuç olacak şekilde fındık, ceviz tüketilebilir.

Domates: Domates kan dolaşımını düzenliyor. Ancak domatesler taze ve mevsiminde yenirse faydası olur.

Ispanak: Ispanak hem içindeki C vitamini sayesinde beynin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Yemek yapıp yemek yerine salatasını tüketirseniz faydası daha da artacaktır.

Nar veya Nar Suyu: Nar veya nar suyunun antioksidan özelliği bulundan dolayı vücudumuzu serbest radikallere karşı korur. Kan dolaşımın vücutta sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlar. 

Tarçın: Tarçın sadece kokusu ile bile hafızayı güçlendirmeyi başaran mucize besinlerden biridir. Yapılan bir çok araştırma sonucunda tarçının kokusunun beyinin çalışmasını olumlu yönde etkilediği, zihni rahatlatıp, konsantrasyonu artırdığı tespit edilmiştir. Dilerseniz yediklerinizin üzerine gerçek toz tarçın dökerek faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir