TÜRKİYE’DEKİ KAYAK MERKEZLERİ

Kış turizmi denildiğinde ilk akla gelen kayak merkezleridir. Dünyanın çeşitli yerlerinde bir çok kayak merkezleri bulunmaktadır. Kış tatilini, karı sevenler, kaymayı sevenler buralara akın etmektedirler. Ülkemizde de çok sayıda kayak merkezleri bulunmaktadır. Bu sayede yurt dışına çıkmadan daha ekonomik bir şekilde ülkemizde bulunan harika yerlerde kayak yapabilir ve kış tatilini geçirebilirsiniz. Ülkemizin coğrafi konumu kış turizmi için imkanlar sağlamaktadır. 

Ülkemizin en önemli kayak merkezleri nerelerdir?

Uludağ kayak merkezi: Bursa ilimizde bulunmaktadır. Şehir merkezine ortalama 36 km uzaklıkta olan Uludağ Kayak Merkezi Ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden biridir. Çok sayıda oteli bulunan Uladağ’ın yüksekliği 2543 metredir. Uludağ’da gece hayatı da oldukça hareketlidir. Genç nüfusun yoğunlukta olduğu Uludağ kış mevsimi boyunca etkinliğe, konserlere, özel partilere ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. 

Kartalkaya Kayak Merkezi: Bolu ilimizde bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden bir tanesidir ve Köroğlu Dağlarına kurulmuştur. Kartalkaya’nın etrafı çam ormanlara kaplıdır. Karın yağması ile birlikte beyaza bürünen bu ağaçlar hoş bir manzara sunarlar. 

Kartepe Kayak Merkezi: İstanbul’a ortalama 115 km mesafesi olan Kartepe Kayak Merkezi görünümü ile çok güzeldir. Özellikle İstanbul da yaşayanlar için ulaşım daha kolaydır.

Palandöken Kayak Merkezi: Palandöken Kayak Merkezinde 6 aya yakın kayak yapılabilmektedir. Uzun kışı ve kaliteli karı bulunan kayak merkezi Erzurum ilimizde bulunmaktadır. Çok sayıda konaklama yeri vardır. Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Palandöken Erzurum şehir merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. 

Erciyes Kayak Merkezi: Erciyes kayak merkezi Kayseri ilimizde bulunmaktadır. Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Erciyes Kayak Merkezinde kayak sezonu Kasım ayının sonundan Nisan ayına kadar devam eder. Karın yeterli olmadığı dönemlerde suni karlama yapılabilmektedir. 

Sarıkamış kayak Merkezi: Sarıkamış Kayak Merkezi Kars ilimizde bulunmaktadır. Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden bir tanesidir. 

Davraz Kayak Merkezi: Isparta ilinde bulunan Davraz Kayak Merkezi gerek amatör gerekse profesyoneller için parkurlar bulunmaktadır. Davraz Kayak Merkezi Isparta’ya uzaklığı ortalamam 26 km civarındadır. Göller Yöresinin sınırları içinde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir