SSD Disk Nedir? SSD Diskin Avantajları Nelerdir ?

SSD Disk Nedir? SSD Diskin Avantajları Nelerdir ?
SSD’leri kısaca anlatmak gerekirse SSD, klasik depolama (HDD) ünitelerinin yerine geçip onlarla aynı işi yapabilen bir çeşit depolama teknolojisidir. Eski sistem (HDD) disklerin temel prensibi, disk ne kadar hızlı ve istikrarlı dönerse o denli hızlı olmaktadır günümüzde 7600 rpm hızına ulaşsada artık ihtiyaçlarımızı karşılayamıyorlar.
SSD diskler bir veya bir kaç devre kartından oluşurlar. SSD’lerin en büyük avantajı hızlı olmalarıdır. HDD diskler bir veriye ulaşmak için o verinin diskin neresinde ise okuyucu kafa diskin o bölgesinde gitmek zorundaydı ve ondan sonra veri işlemeye başlıyordu SSD disklerde herhangi disk veya okuyucu kafa olmadığı için verilere ulaşmak için sadece tıklamanız yeterlidir. SSD disklerin çıkışı aslında USB bellekler ile başlamıştır. Bildiğiniz üzere USB belleklerde de herhangi bir hareketli parça bulunmaz. Temel mantıkta düşünüldüğünde SSD disk onlarca USB belleğin birleşimi diyebiliriz. SSD Diskler maliyetli olduklarından, günümüzde HDD Disklerin depolama kapasitelerinde ulaşamamışlardır ancak şuan 60, 120, 128, 240 ve 275 GB SSD diskler revaçtadır.
SSD disklerin en büyük dezavantajı ise HDD disklere nazaran belirli bir ömürleri olmasıdır. Bu rakamlar oldukça yüksek ve bireysel çabalarla ulaşması zor olsa da yinede böyle bir sınırlama vardır. Bu sebeple SSD disk teknolojisi halen gelişmekte ve farklı yöntemler uygulamaktadır.

SSD Disklerin Avantajları

  • Hızlı başlangıç.
  • Hızlı veri erişimi.
  • Hareketli parça olmadığı için sessiz çalışma şekli.
  • Az enerji tüketimi ve az ısınma.
  • Hareketli parçalar olmadığı için daha fazla mekanik dayanıklılık.
  • Normal harddiske göre daha az yer kaplama.
  • Yazma ve okumada daha az hata.

SSD diske ve HDD diska sahip olan aynı özelliklere sahip 2 bilgisayardaki hız farklarını seyrettiğinizde neden SSD diski tercih etmeniz gerektiğini anlayacaksınız.