Sosyal Medyanın Hayatımıza Kötü Etkileri Ve Bu Etkilerden Kurtulma Yolları

Sosyal medya, bilgisayar veya akıllı telefon kullanan kişilerin İnternet üzerinden oluşturabilecekleri her türlü yazılı, sesli, görüntülü haberleşmeyi sağlayan bir iletişim ağıdır. Dünya’da her beş kişiden ikisi internet kullanırken ülkemiz de ise her iki kişiden biri internet ve sosyal medyaya kullanmaktadır. 

Sosyal medya araçlarından ilki olan facebook 2006 yılında hayatımıza girdi. En sık kullanılan sosyal ağlar facebook, twitter, instagram, whatsapp, youtube ve bunlara benzer bir çok sosyal medya aracı bulunmaktadır. Bu sitelerin en önemli özelliği, akıllı telefon ve İnternet’in olduğu her yerde ulaşılabilir olmasıdır. Bu gün çocukların ve gençlerin neredeyse tamamı sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Çoğu zaman bu durumun zararları üzerinde konuşulmakta olunsa da insanların sosyal medya kullanımı kısıtlanamıyor. 

Ancak; şu bir gerçektir ki, artık sosyal medyayı reddetmek olası gözükmemektedir. İnsanlar artık sosyal medya ile iletişim kurmaktadırlar. Bunu tehlikesiz bir hale getirmek gerekiyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi sosyal medyada bekleyen bir çok tehlike bulunmaktadır. 

Kandırılma: Gençler ergenlik dönemlerinde çok çabuk kandırılabilirler. 

Yasal Sorunlar: Kötü niyetli insanlar insanları kandırarak paralarını almaktadırlar.

Paylaşılan Fotoğraflar: Gençler beğenilmek veya çevreden farklı olmak için farklı giyinerek fotoğraf atabilirler. Sosyal medyada açık, çıplak fotoğraf paylaşabilirler. Bu durumun da sakıncaları çok fazla bulunmaktadır.

Toplumdan uzaklaştır, yalnızlaştır: Sosyal medya her ne kadar ismi sosyal olsa da insanları yalnızlaştırır. Artık insanlar birbirini ziyaret etmek yerine görüntülü konuşarak birbirlerinden uzaklaşıyorlar. Çocuklar ailesinden uzaklaşır. Bu durum sadece çocuklar ve gençler için değil bütün insanlar için aynıdır. Maalesef insanlar birbirinden uzaklaşıyor. 

Kilo alımı, hareketsizlik: Sosyal medya başında geçirilen zamanın fazlalığı kişiyi hareketsiz kılar ve buda kilo almaya katkı sağlar.

Konuşamayan ama yazan gençlik: Sosyal medya bir çok genç de konuşmak yerine yazmayı tercih etmektedirler. Buda insanlarla olan iletişimini olumsuz yönde etkilemektedir. 

Sosyal medya ve internetten kurtulmanın yolları yoktur. Ancak sosyal medya ve internet kullanımı belli bir saatler aralığında kullanılarak çok vakit geçirilmesi biraz önlenebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir