Sigara Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Bağımlılık Nedir? Kişinin beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyecek sigara, alkol kullanımı konusunda kendisini engelleyememe durumudur. Günden güne yeni bağımlılık çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Çocukken herkes gizli yerlerde mutlaka sigara içemeye çalışmıştır. Bizler de gizli yerlerde topladığımız izmaritler ile sigara içmeye çalıştık. Çünkü yanımızda içen büyükleri özenirdik. Hatta hiç unutmam 9 veya 10 yaşında iken kuru otları gazete kağıdının içine sararak duman çıkarmaya çalışmış ve başarmış hatta çok memnun olmuştuk. Şimdi düşünüyorum da iyi ki çocukken bunları yapmışım. Neden biliyor musunuz büyüdükçe sigaradan nefret ettim ve hiç kullanmadım. Hiç bir zaman sigara ilgi alanıma girmedi. Hiç bir zaman başkalarına hava olsun diye sigara içmedim ve özentim olmadı.

Bağımlılık tabiki tasdik edilecek bir şey değil. Ama şu da bir gerçektir. İnsanlar sigara içeceğim diye beynine komutu gönderdiyse sigarayı içer. Aslında bu durumda suç sigarının değil insanın kendisindedir. Hep bir seferden bir şey olmaz sözü insanları sigaraya alıştırırken yavaş yavaş bağımlılığa doğru sürüklenmeye başlar. 

Sigara bağımlılığı, kişi sigaraya yönelik sürekli istek duyar, ulaşmak ve kullanmak ister ve giderek daha fazla sigara tüketmeye başlar. Sigarayı içmediğinde bedensel ve psikolojik eksiklik ve sıkıntı yaşadığını hisseder. Sigara kullanan herkes ah şu sigarayı bir bırakabilsem diye dert yanar. Ama bırakmak için kimse uğraşmaz. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler önce beyinlerinde sigarayı bitirmesi gerekiyor. Eğer ki beyine sigarayı bırakıyorum diye mesaj yollar ve elinden geleni yaparsa zamanla sigarayı bırakabilir. Günümüz şartlarında maalesef bir çok kişi sigara içmek için bahaneler üretirler. Sigarayı bırakınca kilo aldım, sigarayı bırakınca psikolojim bozuldu vb. mazeretler. 

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin mazeretleri olmadan yollarına devam ederlerse ve uzman bir kişiden destek alınması halinde sigarayı bırakma olasılığı artacaktır. Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi kişi uzman birinden destek almadan sigarayı bırakmaya çalışıyor ve maalesef yapamıyor. Devlet tarafından da desteklenen sigarayı bırak kampanyaları ile sigara bağımlılığından isteyen herkes kurtulabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir