Pazar Tezgahı Açmanın Yolları

Ülkemiz de pazar kültürü oldukça yaygındır. Bu sebeple de kazancı oldukça iyi olmaktadır. Bu işi yapabilmek için başlangıçta bir pazar yeri satın almalı veya  gerekmektedir. Daha sonra satacağınız ürün grubunu belirlemeniz gerekiyor. Hangi ürünün daha çok satılacağı hususunda bir iş planı yaparak piyasayı araştırmanız doğru olacaktır. 

Pazarcılık yapmak için ister kendi ürettiğinizi ürünleri satabilir isterseniz aldığınız ürünleri üzerine karını koyarak satabilirsiniz. Pazarcılık yapmak için gıda sektörünü seçenler genellikle kırsal alanda yaşayan insanlardır. Bu vatandaşlar köylerinde yetiştirdikleri ürünleri pazarlar da satmaktadırlar. Bu işte doğru ürün seçimini yaparsanız iyi paralar kazanabilirsiniz. 

Toptancıdan aldığınız ürünlerin üzerine en az %50 koyarak satış yapmalısınız. Aksi taktirde kazanamazsınız. 

Pazar da tezgah açmak için öncelikle belediyeler ile irtibata geçerek pazar yerinde duracağınız yeri ayarlamalısınız. Eğer belediye de tanıdığınız varsa pazarın en güzel yerini kiralayabilirsiniz. 

Pazar da Neler Satabilirim?

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan pazarda ürün satmak için ürün grubu çok önemlidir. Eğer tercih ettiğiniz ürün grubu giyim üzerine ise ürünleri satan alacağınız firma ile bütün şartları konuşmalısınız. Ürünleri toptan fiyattan sattığında size sağlayacağı gelirin ne kadar olacağını ve sizin elinizde kalacak olan net miktar ne olacak hepsini baştan konuşmalısınız. Kıyafet olarak çocuk üzerine satış yapabilirsiniz. Çünkü çocuklar kıyafetleri daha çabuk eskitir ve büyüdükçe yeni kıyafetler alınması gerekmektedir.

Eğer satışınızı sebze ve meyve üzerinden yapacaksanız bu ürünleri kendiniz üretirseniz kalan paranın hepsi size ait olur. Ancak bir toptancıdan alacaksanız tek bir firma üzerinde takılıp kalmadan pazar araştırması yapmanız gerekmektedir. Sebze ve meyve satışı her zaman riskli olmaktadır. Çünkü satacağınız mal taze olmalıdır. Malları çürütmeden satmalısınız. Kış aylarında soğuktan yaz aylarında ise sıcaktan korumanız gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir