Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir? Nasıl anlaşılır?

Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartı Nedir? Nasıl anlaşılır?

Paylaşımlı ve Paylaşımsız Ekran Kartının ne olduğuna açıklık getirelim öncelikle paylaşımlı ekran kartı anakartla bir olan ve anakartdaki RAM ve İşlemciyi kullanarak görüntüyü işleyen ekran kartıdır. Paylaşımsız ekran kartı ise haricen bilgisayara AGP veya PCI slotlarına takılarak anakarta dahil edilen ve kendi işlemcisi ve RAM belleği olan mini bilgisayarımız diyebiliriz ve bu sayede bilgisayarın RAM ve işlemcisine yük bindirmeden kendi işlemlerini yaparak görüntüyü aktarır.

Paylaşımsız ekran kartınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz ancak paylaşımlı ekran kartı anakart üzerinde olduğu için anakartı değiştirmeniz gerekir.

Ekran kartınızın Paylaşımlı mı? paylaşımsız mı? olduğunu öğrenmek için Denetim Masası > Görünüm ve Kişiselleştirme > Görüntü > Ekran Çözünürlüğü penceresine gelip Gelişmiş ayarlar’a tıklayın.

DAC Türü, internal ise ekran kartı dahili paylaşımlı.

DAC Türü, external ise ekran kartı haricidir paylaşımsız.

Paylaşılan Sistem Belleği, o dışında bir rakam yazıyorsa ise ekran kartı dahili paylaşımlıdır.

Paylaşılan Sistem Belleği, o yazıyorsa ise ekran kartı harici paylaşımsız dır.

Örneğin resimdeki ekran kartı dahili (paylaşımlı) bir ekran kartıdır.

Ekran kartınızın Paylaşımlı mı? paylaşımsız mı? olduğunu öğrenmek için masaüstü bilgisayarlarda bilgisayar kasasının arka yüzüne bakın. bilgisayar kasasında fare, klavye,usb, ethernet girişlerinin bulunduğu yerdeyse ve dikey bağlanıyorsa ekran kartınız paylaşımlı ekran kartıdır. Onboard Ekran kartını kullanıyorsunuz demektir.

Bilgisayarınızda paylaşımsız ekran kartı varsa Monitörden gelen kablo bilgisayar kasasının en alt bölümünde yatay konumdadır anakartınıza haricen dahil edilmiştir.

 

Bilgisayarınızda hem dahili hem de harici ekran kartı varsa Bilgisayarınız harici ekran kartını varsayılan olarak kullanacaktır. Harici ekran kartınız takılıyken dahili (Onboard) ekran kartınız çalışmayacaktır.