Ev / Teknoloji / Bilgisayar / Overclock Nedir? Ne İşe Yarar?

Overclock Nedir? Ne İşe Yarar?

overclock-nedir-ne-ise-yarar

İşlemci, ekran kartı, RAM gibi Overclock özelliğini destekleyen parçalarınızı normal frekanslarından daha yüksek frekanslara çıkartarak daha hızlı çalışma işlemine Overclock denir. Üretici firmalar güvenlik nedeniyle parçalarını ilk kullanımda Son performans frekanslarında çalıştırmazlar bu nedenle bazı kullanıcılar Overclock özelliğini kullanarak bilgisayarlarının performanslarını bu şekilde arttırırlar.

Overclock özelliğini destekleyen bilgisayarlda BİOS ayarlarından ayarlanır. Overclock yapılan bilgisayar hızlanır ancak parçanın yanma riski artar Overclock yapılacak bilgisayarın power supply (Güç beslemesi) kaliteli ver yüksek olmalı ayrıca ısı artacağı için kasa içinde soğutma sistemleri arttırılmalıdır.

Bilgisayarınıza Overclock yaptınız ve bilgisayar açılmıyorsa eğer parçanız yanmadıysa anakart üzerinde bulunan BİOS pilini çıkarıp takarsanız Overclock ayarları sıfırlanır ve bilgisayarınız tekrar açılır.

 

hakkında BilgeBank

İlgini Cekebilir

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing satış ortaklığı anlamına gelmektedir. Yani benim sattığım bir ürünün linkini karşıdaki kişiyle paylaşıldığında …

2 yorumlar

  1. Avatar

    Bu makaleyi çok beğendim! Çok ilginç! Umarım herkes benim olduğum şeyden zevk alır.

    • BilgeBank

      Umarım Yararlı Olmuştur Makelemiz Ama Ben Overclock Yapılması Tarftarı Değilim Donanımları Zorlamaya Gerek Yok Diye Düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: