Ev / Yazarın Günlüğü / Makaleler / Makale Nedir? Nasıl Yazılır? Makale Kuralları Nelerdir?

Makale Nedir? Nasıl Yazılır? Makale Kuralları Nelerdir?

Makale Nedir?

Makale hayatı ve insanı ilgilendiren hemen hemen her konuda bilgilendirici, açıklayıcı, yorumlayıcı yazılardır.

Makale Nasıl Yazılır?

Makale yazımında en temel dört konuya dikkat edilmesi gerekir: Başlık, Giriş, Gelişme, Sonuç. Etkili bir makale, yazacağımız konu ile ilgili etkili bir başlıkla başlar.

Makale başlığı yazacağımız konu ile ilgili okuyucu kitlesine hitap edecek, okuyucunun ilgisini çekecek, merakını celpedecek nitelikte olmalıdır. Unutulmamalı ki okuyucunun bir yazıyı okumasına neden olan şey özenle seçilmiş bir başlıktır. Makalenize başlık yazarken önemle dikkat etmeniz gereken husus makale başlığınızın uzun kelimelerden oluşmaması ve anlamsız kelimelerden özenle kaçınılmasıdır. Araştırmalar göstermektedir ki makale başlıklarında seçilen kelime oyunları okuyucunun merakını çekmektedir. Etkili bir başlık için sıradan, klişe sözcüklerden kaçının. Örneğin bir araba tanıtımı için yazacağınız bir makalede  “X Marka Araç” şeklindeki bir başlık seçimi oldukça sıradan, basit ve ucuz bir başlık seçimi olacaktır. Bunun yerine “ X Marka Aracı Almanız İçin 10 Neden” gibi bir başlık okuyucunun ilgisini daha çok çekecektir.

Makalenin giriş bölümü en az başlık kadar önemlidir. Zira okuyucunun yazınızı okumaya ya da okumamaya karar vereceği bölüm giriş bölümüdür. Bu nedenle belki de bir makalenin en çok dikkat edilmesi gereken kısmı giriş bölümüdür.Giriş bölümü de tıpkı makale başlığında olduğu gibi kısa ve öz olmalıdır. Uzun cümlelerden oluşmuş bir giriş bölümü okuyucuyu boğabilir ve kaçmasına neden olabilir. Bunun yerine oldukça sade ama etkili cümlelerden kurulmuş bir giriş, okuyucuyu yazınızın devamını okumaya itecektir. Yazınızın hangi yönde ilerleyeceği bu bölümde okuyucuya iletilir .

Etkili bir girişin ardından artık okuyucuyu yazacağımız konu ile ilgili ayrıntıların olduğu, o konu hakkında asıl bilginin barındığı yer olan gelişme bölümüne çekebiliriz. Kısaca bir makalenin gelişme bölümü yazacağımız konunun savunulduğu , bilgi ve belgelerin ortaya konulduğu, örneklerin gösterildiği alandır. Bu yüzden gelişme bölümünde yazar savunduğu ya da yazacağı konuyu çok dağıtmadan, derli toplu olarak yazmalı okuyucuyu  sıkacak cümlelerden kaçınmalı ve bu nedenle gereksiz cümleler kurmaktan kaçınmalıdır. Gelişme bölümünde yazar  ele aldığı konu hakkında okuyucuyu oldukça inandırıcı olduğu hakkında ikna etmelidir. Bunu yaparken de öznel olmaktan kaçınmalı nesnel ifadeler kullanmalıdır.

Makalenin sonuç bölümünde ise gelişme kısmında yer verdiğimiz konular kısa ve öz bir biçimde sonuç bölümünde yinelenir. Yazar sonuç bölümünde makalede anlattığı konularla ilgili bir hüküm bildirir. Bu hüküm asla ve asla gelişme bölümünde yazılan, savunulan görüşlerle  çelişmemelidir. Çelişirse makalemiz tutarsız olacaktır.

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir

·         Süslü ifadelerden kaçınılmalı, sade bir dil tercih edilmelidir.

·         İmla kurallarına dikkat edilmeli, anlatım bozukluklarına yer verilmemelidir.

·         Yazacağımız konu hakkında iyi bir araştırma yapılmalı, birçok değişik kaynaktan istifade edilmelidir. Yazacağımız konu ile ilgili savunduğumuz tezin karşısında olan kaynaklar da ele alınmalıdır.

·         Yazacağımız konu ile ilgili öznel değil nesnel ifadelere yer verilmelidir.

·         Açık, net ve anlaşılır bir dil kullanılmalı

·         Yazacağımız konu hakkında tekrara düşmekten kaçınmalıyız. Bu durum okuyucuyu kaçırabileceği için özellikle dikkat edilmesi gerekir.

·         Yazıda kullanacağımız kaynaklar güvenilir, sağlam ve kabul görmüş olmalıdır.

·         Yazacağımız konu kitlesine hitap edecek biçimde olmasına özen göstermeliyiz.

hakkında BilgeBank

İlgini Cekebilir

Kime Göre Moda

Moda en temel tanımı ile değişimi ifade etmektedir. İnsanların nasıl yeme içme ve barınmaya ihtiyacı varsa modaya da ihtiyacı vardır. Zamanla bu ihtiyaç öncelikle bayanları farklı olanları giymeye itmiştir.

2 yorumlar

  1. Avatar
    görkem suna

    Merhabalar makale hakkinda vermis oldugunuz bilgilere kismen katiliyorum. Bence makale soykemis oldugunuz gibi ana kurallardan olusur ama bazende suslu seyler yazmak gerekir ki okuyan kisiyi cezbetsin.

    • BilgeBank

      Tabi ki Yazılan Makalenin Cezbediciliği Çok Önemli Makalenin Başlığında Ve Görsellerinde Okuyucunun Dikkati Çekilmeli Ama Şahsi Görüşüm Şuan İnternet Çöplüğünde Yararlı Bilgilerin Açıklayıcı Ve kanıtlı Olması Malum İnternette Türkçe Kaynağımız Az Ve Olanlarda Hep Kopya Aradığımız Şey İki Farklı Sitede Birbirinden Farklı Şekilde Karşımıza Çıkıyor Hal Böyle Olunca Öğrenmek Veya Yapmak İstediklerimiz İçin Baya Deneme Yanılma Yapmak Zorunda Kalıyoruz. Makale Yazarlarının Deneyip Öğrenip Öğretmeleri Benim İçin Çok Daha Kıymetli Oluyor. Düşüncelerinizi Bizimle Paylaştığınız İçin Çok Teşekkür Ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: