Kurulumsuz Taşınabilir Program Ve Oyun Yapımı

Kurulumsuz Taşınabilir Program Ve Oyun Yapımı

Portable (Taşınabilir) Uygulama Nedir?

Taşınabilir yani portable bir programı veya oyunu bilgisayarınıza yükleme gereksinimi olmadan doğrudan çalıştırabilirsiniz. Bu sayede Portable bir program veya oyunu taşınabilir bellekler ile istediğiniz gibi yanınızda taşıyabilir ve ihtiyacınız olduğunda kurulum yapmadan çalıştırabilirsiniz.

Portable (Taşınabilir) Uygulamalar Nasıl Çalışır?

Portable uygulamalar geçici olarak Regedit’e ve Temp klasörüne veri girerek bunu yapar. Portable programını kapatmanızla beraber regedit ve temp klasörüne işlenmiş bütün veriler silinir.

Portable (Taşınabilir) Uygulamaların Avantajları Nedir?

Oyun veya Programlarınızı kurulum gerektirmeden birçok uygulamanızı bilgisayarınızda yedekleyebilirsiniz ve usb belleğinizde taşınabilir şekilde istediğini bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Portable (Taşınabilir) Uygulamalar Neden Çalışmıyor?

Bütün portable uygulanmış uygulamalar %100 verimli çalışmayabilir. Bunun sebebi lisans istemesi veya güncelleme gereksinimi olabilir. Ancak şuana kadar ihtiyaç duyduğum bütün programlar sorunsuzca çalışıyor.

Portable (Taşınabilir) Uygulama Nasıl Yapılır?

Portable (Taşınabilir) uygula Yapmanın 2 farklı yolu vardır, ancak benim size tavsiyem herkesin bilgisayarında bulunan WinRAR programı yardımıyla Portable (Taşınabilir) uygulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu yazımızda da WinRAR ile nasıl Portable (Taşınabilir) uygulama yapacağınızı adım adım resimli olarak anlatacağız. Bir diğer yolda İnternetten bulabileceğiniz ücretsiz Portable programlarıdır.  İnternette en çok tavsiye edilen Cameyo programıdır. Cameyo programını kendi sitesinden indirebilirsiniz. Ancak WinRAR programı işinizi görecektir.

WinRAR İle Portable (Taşınabilir) Uygulama Yapımı? (Resimli Anlatım)

Portable (Taşınabilir) uygulama yapmak için bize gerekenler sadece WinRAR Programı ve bilgisayarımıza daha önce kurmuş olduğumuz oyun veya program dosyalarımız. Bu yazımızda benim en çok işime yarayan notepad++ programını Portable (Taşınabilir) uygulama yapacağız. Resimli anlatımda da yapmış olduğum Portable notepad++ programının çalışmasını test etmek için buradan indirip test edebilirsiniz.

Ben notepad++ Programımı Portable (Taşınabilir) uygulama yapmak için masa üstündeki uygulamamın üzerinde sağ clik yapıp özelliklerden programımın ismini ve uzantısını kopyalıyoruz ki programda notepad++ isimli resim veya bir başka dosya olursa uzantısı sayesinde çalıştırmak istediğimiz dosyayı tam olarak belirleyelim.

Ardından uygulamamızın bulundu dosya konumunu açmak için  Yukarıdaki resimdede görüldügü gibi Dosya Konumunu Aç a tıklayarak veya Aşağıdaki resimdeki gibi sağ click yapıp Dosya Konumunu Aç diyerek uygulamamızın bulunduğu dosyaya gidiyoruz. 

Programımızın bulunduğu Klasördeki tüm dosyaları seçerek (ctrl+a) sağ click yaparak WinRAR ile Arşive Ekle seçeneğini seçeceğiz.

Dosyalarımızın hepsini arşivliyeceğiz. Ancak burada birkaç düzenleme yapmamız gerek. Dosyamızın arşiv Seçeneği RAR, Sıkıştırma Yöntemide En iyi Veya Depola Seçeneğini seçebilirsiniz. Ben boyuttan kaçmak için en iyi sıkıştırma seçtim bu dosyanın boyutunda azalma yapar ancak açılırken yavaşlık gösterebilir. Siz bunu Depola olarak seçebilirsiniz.

SFX Arşivi Oluşturu mutlaka işaretlemiz gerekiyor ki bu dosyanın SFX dosyası yani rar dosyasından farklı olarak çalışacağını ve çalıştırıldığında da istenilen dosyaların veya programların otomatik başlatılacağını belirler.

Katı Arşiv Oluştur ve Arşivi Kitle Seçeneklerini de işaretleyerek dosyanızın bozulmasını engelleyebilirsiniz. Bu seçenekleri işaretledikten sonra dosyada değişiklik yapılmaz ve dosyanız bozulmaz.

Yine aynı alanda üst kısımdaki Gelişmiş Seçeneğine Tıklayarak buradaki NTFS Seçeneklerinden Dosya Güvenliğini Kaydet Seçeneğini İşaretleyerek SFX Ayarlarını için SFX Seçenekleri… alanına tıklayın.

Açılan SFX ayarları bölümünden çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Ancak bizi ilgilendiren gerekli alanları doldurmak için ilk olarak Kurulum alanındaki Çıkartıldıktan Sonra Çalıştır Bölümüne ilk olarak Kopyaladığımız programın ismini ve uzantısı yapıştırıyoruz Örnek: notepad++.exe 

Ardından aynı alanda bulunan Modlar Bölümündeki Geçici Mod alanındaki Paketi Geçici Klasöre Aç Seçeneğini İşaretliyoruz ve aşağıda bulunan Sessiz Mod alanındaki Tümünü Gizle seçeneğini işaretliyoruz.Sadece Bu kadar düzenleme yapmamız yeterli olacaktır. İşleminiz bittikten sonra Tamam > Tamam seçeneklerine tıklayarak dosyanızın oluşmasını bekleyebilirsiniz.

Not: Uygulamayı Oluşturmaya Başlamazsa Hata Verirse Sorun WinRAR Programınızdadır. WinRAR Programınızın Güncel Versiyonunu Buradan indirebilirsiniz..

Tamamlanan uygulamanız aynı klasör içinde oluşturulacaktır. Artık bu uygulamanızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. İster Flash belleğinize atıp istediğiniz bilgisayarda programınızı kurulum yapmadan kullanabilir, isterseniz de  bilgisayarınızda oluşturduğunuz uygulamanızı bir daha kurulum yapmadan kullanabilirsiniz