Kişisel Gelişim

İnsan her yer de öncelikle insandır. İyi güzel ve faydalı işler yaptığımızda ödüllendirmek isteriz. Ödülün niteliği ne olursa olsun kendimizi seçkin hissettirdiği için kendimizi değerli hissetmekte insan özelliğinin bir görüntüsüdür. İşverenlerin bu konuyu saygı ile karşılaması gerekmektedir. İş gücü fazla olan işletmelerde çalışanların adam yerine konulmaması  olduğu itiraf edilmektedir. Bu durum yani adam yerine konulmama özel sektörde olduğu gibi bir çok devlet dairesinde de karşılaşılmaktadır. Özellikle üniversitelerde akademik personel el üstünde tutulurken idari personele tam tersi yapılmaktadır. Bu gibi durumlar çalışanların motivasyonu bozmakta ve kimse çalıştığı yerde çalışmak istemektedir. 

İşverenler iş yeri açarak bir risk almışlardır. Fakat o işyerin de üretim olabilmesi o iş yerinin para kazanabilmesi ancak çalışanlar ile olmaktadır. Çalışanlar olmadan bir şirket etkili bir şekilde üretim yapamaz. Çalışanlar hizmetlerini, becerilerini verirler. Ayrıca bir kuruluş amacına ulaşmak istiyorsa çalışanlarının olması gerekiyor. İşveren tarafından çalışanların taktir edilmesini göstermek için en azından bir maaş ikramiye verilebilir. Çalışanlar başka yollarla da ödüllendirebilirler. Çalışanlar her ne ile ödüllendirilse ödüllendirsinler işveren çalışanlar tarafından büyük bir patron olarak görülür.  

Çalışanları Ödüllendirmenin Bazı Yolları

İşveren olarak çalışanlara teşekkür edilebilir. İnsanoğlunu taktir etmenin en eski yöntemlerinden en etkili olanıdır. Çalışanlar çalışmalarının övülmesi ile daha özverili çalışırlar.

Yılın, ayın çalışanına ödül verilebilir.

Ücretli izin verilebilir. Çalışanların doğum günleri gibi özel günleri gibi özel durumları için ücretli izin verilebilir.

Seyahatle ödüllendirmek, Çoğu firma çalışanlarına izin vermek zorundadır. Ancak yasal izin dışında verilecek bir izin çalışanı motive eder.

Öğle yemeğine götürün, çalışanların arada bir öğle yemeklerine davet edilebilir.

Özel günler partileri düzenlenebilir.

Eğitimler alınmaları sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir