Kime Göre Moda

Moda en temel tanımı ile değişimi ifade etmektedir. İnsanların nasıl yeme içme ve barınmaya ihtiyacı varsa modaya da ihtiyacı vardır. Zamanla bu ihtiyaç öncelikle bayanları farklı olanları giymeye itmiştir. Belirli bir akıma göre farklı giyim tarzları modayı oluşturmuştur. Ülkemizde yavaşta olsa bir giyim tarz oluşumu günümüze kadar gelmiştir. Son yıllarda ülkemizde bir çok modacı dünyada tanınmaya başlamıştır. Uzun süren savaşların sonunda ülkemizde kılıf kıyafet devrimin yapılması ile birlikte kadınlarda çarşaf yerine elbise ve şapka kullanımı başlamıştır. Erkekler ise şalvar yerine pantolon ve fes yerine şapka takmaya başlamışlardır. 

Moda her yıl değişmektedir. 90’lı yıllarda yani bizim çocukluk dönemlerimizde yırtık pantolon giymek herkes tarafından kınanırdı. Yırtık pantolonlar yamalarla kapandıktan sonra giyilirdi. Bol paçalı pantolonlar moda idi. Günümüze baktığımızda yırtık kot pantolonları moda olarak karşımıza çıkarılmıştır. 

Moda her yıl değişmektedir. Çok iyi hatırlıyorum bir zamanlar mor moda iken artık bütün canlı renkler yani beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı renkler moda da ön plana çıkmaktadır. Aslında moda kendine yakışanı bulmak ve giymektir. İnsan giydiğini kendine yakıştırıyorsa işte gerçek moda odur. Moda adı altında saçma sapan kıyafetler maalesef üretilmekte ve bir çok gence kötü örnekler olmaktadır. 

Son bir yıldır moda olan stiletto marka ayakkabılar yazlık açık modelleri eklenerek kullanılmakta ayrıca, renkli ve şeffaf babetlerin modası devam etmektedir. Modayı bir çok insan takip ederken bir çok insan ise modanın yanına yaklaşmamaktadır. Çünkü moda bitmez. Her yıl firmalar pazarda mallarını pazarlayabilmek için fikirler geliştirmektedirler. Kot pantolon dar paça modası, çorabın bile babet çorak modası çıkmıştır.

Moda elbiselerin yanı sıra saat, araba, telefon alanlarında da kendini göstermektedir. Önceleri saat takmak moda iken cep telefonları çıkınca saat takmanın bir önemi kalmamıştır. Modaya ayak uydurabilmek için para da gereklidir. İnsanların gelirleri iyi olursa moda tutar. Hatta zayıflamak bile moda olmuştur. Bir çok insan moda uğruna zayıflamaktadır. Bunun tam tersi olarak kilo almakta bir modadır. Müzik kliplerinde zencileri oynatmakta bir modadır. 

“Kime Göre Moda” için bir yanıt

  1. Başarılı bir yazı faydası olacağını düşünüyorum, herkes kendini şık hissettiği gibi giyinmeli benim tercihim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir