Karpuz ve İnanılmaz Faydaları Nelerdir?

Herkese merhaba. Sıcak yaz günlerinde içerdiği su oranı ile susuzluğa ilaç gibi gelen karpuz daha çok sıcak iklimlerde yetişen, sarı renkli çiçekler açan, iri meyveli bir bitkidir. Karpuzun kalori oranı çok düşüktür. %90’a yakını su olan karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını büyük oranda karşılamasının yanında vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir.

Karpuzun, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkilidir. Karpuz ayrıca kan basıncının düzenlenmesine yardımcıdır. Karpuz, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler.

Karpuzun faydalarını sırlayacak olursak;

 1. Çok iyi bir idrar söktürücü olan karpuz, vücuttaki atık maddeleri, bağırsakları ve kanı temizler.
 2. Karpuz, soğuk algınlığına iyi gelir
 3. Vücuda zindelik, serinlik ve ferahlık verir.
 4. Börekleri çalıştırarak böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur.
 5. Kemik gelişimini de destekler.

Karpuzdan en iyi şekilde faydalanmak için yemeklerden önce ve mümkün olduğunca kabuklarının iç kısmı ile birlikte yemek daha faydalıdır. Ayrıca ünlü sanatçıların en çok tercih ettiği karpuz ve peynir, yaz mevsiminde birlikte en çok tüketilen yiyeceklerdir.

Karpuz ve İnanılmaz Faydaları Nelerdir?” için bir yorum

 • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 02:12
  Permalink

  Şu ana kadar gördüğüm en temiz en açıklayıcı makale yazarına emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.Ancak şunu da belirtmeliymiş ki tansiyon ve şeker hastaların karpuz kesinlikle iyi gelmez bunu da ben eklemiş olayım teşekkürler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir