İnterval Kardiyo Nedir?

İnterval Kardiyo Nedir? 

İnterval kardiyo yabancı kaynakların hiit olarak geçirdiği bir antrenman türüdür. Tamamiyle metobolizma hızını zirveye çıkarmak, yağ yakımını maksimum derecede tetiklemek amacıyla önerilen, uygulanan bir antrenmandır. Yabancı kaynaklar da “high intensity interval trainging” olarak geçen, “yüksek yoğunluklu aralıklı çalışma” anlamını taşıyan bu antrenman türünün dünya genelinde popülerliği zirvede diyebiliriz. Özellikle kilo vermek isteyen bir çok insanın hakkında bilgi sahibi olmadığı, bir şekilde bilgi edinen ve bu bilgiler dahilinde spor aktivitelerinde uygulayanların vazgeçemediği interval kardiyonun özellikleri duyanları hayrete düşürüyor.
Spor sonrası 48 saat boyunca metobolizma hızını daha hızlı tutan, otobüs beklerken veya uyurken bile metobolizma hızını normalin çok üstünde tutan bu antrenmanın uygulanmasıda oldukça kolay. Peki nasıl uygulanıyor?

Genelde sporla yeni tanışan insanların tercihi spor salonları oluyor. Onlarca insanın arasında olmak insanları motive ediyor. Düz bir yolda yürümek yerine, koşu bandı üzerinde yürümek biraz daha cazip geliyor. Spor salonlarına giden bir çok insanın yaptığı en büyük hata ise koşu bandının hızını yürüyüş ayarına getirmek ve saatlerce yürümek oluyor. İşte bu noktada devreye bazen hiit kardiyo giriyor ve her anlamda daha olumlu değişimler sunuyor. Spor esnasında hız yürüyüş seviyesindeyken aniden seri koşma seviyesine çıkarılıyor ve döngü halinde bu egzersiz tekrar ediliyor.

Normal hızda yürürken aniden 10 saniye süresince koşmamız ve sonrasında tekrar tempolü yürüyüşe geçip soluklanarak bu işlemi döngü haline getirmemiz durumuna hiit kardiyo deniliyor. Spor salonunda veya koşu bandı dışında yürüyüş ve koşuya uygun her alanda yapılabiliyor fakat en etkili sonuçları koşu bandı üzerinde verdiği tartışmasız bir gerçek.

Oldukça etkili olan bu antrenmanı herkesin yapmaması gerektiğini, özellikle kalp ve damar yolları rahatsızlıklarına sahip bireylerin doktor izni sonrası yapması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Bu egzersizi uygularken zorlanma, nefes almada güçlük, çarpıntı gibi sorunlar yaşamanız halinde mutlaka devam etmemeye özen gösterilmesi gerekiyor. Kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olan bu egzersizin diğer bir çok egzersiz türü gibi uygun olmayan kişiler için risk faktörü olduğunu unutmamalıyız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir