Html Dersleri Html Nedir? Html’e Giriş

 

Html derslerimize başlamadan önce HTML ingilizce Hyper Text Markup Language , Türkçe de ise Hiper Metin İşaretleme Dili diyebiliriz. Ancak html programa dili değil işaretleme dilidir bunu unutmayalım. Yani şöyle diyebiliriz Internet Explorer, Firefox, Chrome v.b gibi internet tarayıcılarının yazmış olduğumuz html kodlarını okuyup görsel olarak bize göstermesi diyebiliriz. Sadece html kodları kullanarak bir statik web sayfası hazırlamak mümkündür ancak  CSS kodlarına da hakim olursanız daha düzgün ve kullanışlı sayfalar oluşturabilirsiniz. Html temel desleri bittikten sonra mutlaka CSS derslerine başlamanızı tavsiye ederim.

Bir web sitesi şablonu oluştururken bilgisayarınızda herhangi bir program yüklemeden not defteri ile html sayfaları oluşturabilirsiniz ancak kod yazarken kolaylık sağlaması için Dreamweaver, Notepad++, Sublime Text gibi programlar kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Benim size önerim Notepad++ kullanmanız olur. Notepad++ günce sürümünü Buradan indirebilir ve Notepad++ ile ilgili kurulum ve kullanımı  adlı konumuza da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Not defteri’de veya  Notepad++’da hazırladığınız şablonu  html sayfasını olarak açmak isterseniz dosyanızı kaydederken .html uzantısı olarak kaydedin şablonunuzu açtığınızda kullandığınız internet tarayıcısıyla beraber açılacaktır ve çeşitli düzenlemelerinizi bu sayede yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir