Html Arka Plan Renklendirme (7. Ders Arka Plan Renklendirme)

Html’de Arka planlara renklendirme yaparak daha görsel çalışmalar yapabiliriz arka plana renk vermek için bgcolor=”RenkDeğeri“> komutunu vermemiz yeterlidir. Renk değerini değiştirmek için ister temel renk adını yazın (ingilizce) yada Renk ton değerlerini bildiren #CC3BB Gibi renk tonlama kodunu ekleyerek alanınızın arka plan rengini değiştirebilirsiniz. Ayrıca arka planda resimde kullanabilirsiniz resim eklemeyi ilerleyen konularda görebilirsiniz.


[button color=”red” size=”small” link=”http://www.bilgebank.com/wp-content/uploads/2017/01/Html-Arka-Plan-Renklendirme-5.-Ders-Arka-Plan-Renklendirme.html” icon=”” target=”true”]Bu Kodların Ön İzlemesine Buradan Bakabilirsiniz[/button]

<body bgcolor="#CC3BB">

</body>

Örnek olarak çalışma sayfanızın arka planını değiştirmek istediğinizde açılan Body etiketinden sonra bgcolor=”#CC3BB” komutu vererek tüm sayfanın rengini değiştirebilirsiniz.

<div style="background:red; height:50px; width:500px; border:6px solid white; color:#fff; text-align:center;">Renk Alanı<div> 

Açmış olduğunuz bir alana arka planına renk eklemek için style komutu ile gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. background:red; gibi renk komutunu kullanarak değiştirebilirsiniz.

background:red; Komutu ile Arka Plan renginin kırmızı olmasını istedik.

height:50px; Komutu ile 50px. yüksekliğinde olmasını istedik.

width:500px; Komutu ile 500px. genişliğinde olmasını istedik.

border:6px solid white;  Komutu ile 6px. genişliğinde beyaz bir çerçeve olmasını istedik.

color:#fff;  Komutu ile içine yazılacak yazının beyaz olmasını istedik.

text-align:center;  Komutu ile  Yazılan yazının alanın ortasında olmasını istedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir