HAYVAN SEVGİSİ

Son zamanlarda özellikle tek çocuklu ailelerin evlerinde hayvan besledikleri görünmektedir. Özellikle çocukların bu isteği olumlu bir takım sonuçlara yol açıyor. Çocuklar evde hayvan beslemeyi çok isteseler de anne ve babaların kafalarını karıştırabiliyor. Eğer evdeki temizlik kurallarını sağlayabiliyorsanız çocuğun başka bir kardeşi de yoksa evde hayvan beslemeye izin verilebilir. 

Evinde hayvan besleyen çocuk daha cana yakındır. Hayvan sevgisi tatmış bir çocuk çevresi ile daha ilgilidir. Özelikle çocuk yaşta evinde hayvan besleyen çocuklar çevresine karşı daha duyarlı ve daha merhametlidir. Hayvan beslemek çocukların psikolojisini son derece olumlu etkiler yapar. Özellikle çocuğun sosyalleşmesini sağlar, bir başka canlı ile iletişim kurabilmesine yardımcı olur. 

Çocuklar çocuk yaşta iken bize angarya olarak gelebilecek pek çok işi severek yaparlar. Hayvan dolaştırmak büyükler için zor gelirken çocuklar severek, isteyerek hayvanlarla oyun oynamak çocuklara zevk verir. 

Hayvan sevgisi bilinen bir çok sevgiden farklıdır. Karşılıksız sevmeyi öğrettiği bilinir. Özellikle çocuk sahibi olamamış ailelerde hayvan beslemek bir çok olumsuzluğu ortadan kaldırabilmektedir. Üstelik bu ailelerin hayvanlara çocuk kadar ilgi gösterdiği görülmektedir. 

Engelli çocuk engelleri olan çocuk demektir. Engelli çocuk da diğer çocuklar gibi ilgi ve sevgi görme ihtiyacı duyarlar. Yapılan araştırmalarda hayvan besleyen engelli çocuklarda hem psikolojik olarak hem de zihinsel olarak rahatladıkları ortaya çıkmıştır.

Evde beslenen kedi köpek gibi hayvanlar evdeki kişileri kıskanabilir ve biraz daha  saldırgan olabilirler. Küçük yaştaki çocuklar ile hayvanların ilişkisini dikkatli gözlemlemek gerekir. Çünkü hayvanlar da ilgi ister ve ilginin bir başkasına çok gösterildiğini hissettiğin de çocuklara karşı saldırgan olabilir. 

Son zamanlarda maalesef üzücü haberleri televizyonlar da izliyoruz. Kendini bilmez, çevresine saygısı, sevgisi olmayan insanların hayvanlara işgence ettiklerini görüyoruz. İnşallah bunlar son bulur. Yine dikkat edilmesi gereken bir konu bazı büyüklerin hayvanlarını dolaştırmaya çıktığında insanlara saldırması söz konusu olabiliyor. Hırçın hayvanların sahipleri tarafından sokaklar da ve parklar da dolaştırırken daha dikkatli olması gerekiyor. Bu konuda da hayvan sahipleri tarafından konunun titizlikle incenlenmesi gerekir. Hayvanların dışarıda dolaşırken sahibini kıskanabilir ve saldırganlaşabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir