Harici Disk Nedir? Ne işe Yarar?

Harici Disk Nedir? Ne işe Yarar?

Bilgisayarımızda kullandığımız Sabit disk (harddisk) gibi bilgisayar kasası dışında usb belleği gibi kullanabildiğimiz depolama alanlarına “Harici, Taşınabilir, External” Disk denir. Harici diskleri kullanım amacımız bilgisayarların depolama alanı dışında bilgisayarımızdaki hafızayı hafifletmek ve yüksek boyutlu film, müzik, resim, program vs. gibi verilerimizi arşivlemeye yarar ve bilgileri hep yanı başımızda istediğimiz yere taşımamıza yarar. Günümüzde harici disklerin  Boyutları ufalmakta, Depolama alanları ve hızları da artmaktadır. Günümüzde kullanabildiğimiz harici Disklerin boyutları  2.5 inç kadar ufalmakta, kapasiteleri Bulut sistemini de sayarsak 16 TB “terabayt” a kadar yükselmekte ve günümüzün SSD, Ethernet ve USB 3.0 gibi Teknolojileriyle beraber her geçen gün veri aktarma hızları da artmaktadır.

Kullanacağınız harici diski Kullanım alanlarımıza göre tercih etmemiz gerekir. Harici diskiniz için çok fazla depolama alanına ihtiyacınız yoksa SSD destekli 250GB, 500GB lık Harici Diski işinizi fazlasıyla görecektir. Film arşivi gibi yüksek kapasiteli hafızaya ihtiyacınız varsa 2TB veya 4TB harici diskler işinizi görecektir.

 Harici disklerin boyutları 2.5 inch ve 3.5 inch olarak değişmektedir. 2.5″ diskler güçlerini USB üzerinden aldıkları için adaptör kullanmazlar. 3.5″ diskler de ise usb den gelen güç yeterli olmadığı için, adaptör kullanırlar.

Harici mekanik (HDD) disklerde RPM diskin dönüş hızını belirler 5400 ve 7200 RPM hızları mevcuttur. SSD disklerin RPM hızına ihtiyacı olmadığı için SSD lerde okuma ve yazma hızlarına bakılmalıdır. Günümüzde Okuma Hızı 2500 MB/s ve Yazma Hızıda 1700 MB/s gibi hızlara sahip SSD harici diskler bulunmakta ve her geçen gün SSD teknolojisi gelişmektedir.

Eski kullanmadığınız sabit diskleri de harici disk olarak kullanabilirsiniz bunlar için özel harici disk kutuları bulunmaktadır.

  • Marka seçimi yaparken SEAGATE, TOSHIBA, WD (Western Digital) gibi markaların ürünlerini alabilirsiniz.
  • Veri aktarımında USB 3.0 özelliğinin olmasına dikkat edin.
  • Harici Diski yanınızda taşımak istiyorsanız 2.5 inch boyutlu harici diskleri tercih edin.
  • Mekanik Yani Harici HDD alacaksanız 7200 RPM hızının olmasına dikkat edin. Harici SSD alacaksanızda fiyatları yüksek olduğu için okuma ve yazma değerlerini gözününde bulundurarak size uygun olanı tercih edebilirsiniz.