Hamilelikte oluşabilecek diyabet kaçınılması gereken ve sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Hayatı boyunca diyabet belirtisi göstermemiş bir kadında bile hamilelik süresince oluşabilecek insülin dengesizlikleri yüzünden kişide diyabet hastalığı görülebiliyor. 

Hamileliğin başında açlık şekerine bakılır ve her hangi bir risk durumu tespit edilmez ise gebeliğin yirmi dördüncü haftasında şeker yüklemesi testi yapılır. Bu testin sonucuna bakılarak şeker hastası adayı olup olmadığı riski kontrol edilir. 

Son zamanlarda bir çok doktor hamilelikte yapılan şeker yüklemesine karşı çıkmaktadır. Bunların en başında da Profesör Doktor Canan KARATAY gelmektedir. Canan KARATAY doğal beslenen annelerin şeker hastalığına yakalanmayacağını belirtmektedir. Canan KARATAY’a göre bu testi yapabilmek için anneye verilen 50-75 gr şeker hamileliğe de bebeğe de zarar verdiğini söylemektedir. Karatay şeker hastası olsun veya olmasın herkesin doğal beslenerek diyabetten uzak kalabileceğini söylüyor.

Bir çok doktor hamilelikte şeker yüklemesinin yapılması gerektiğini söylerken bir çok doktor ise yersiz olduğunu belirtmektedir. 

Bende bir vatandaş olarak hamilelikte şeker yüklemesinin sakıncalı olduğuna inananlardanım. Düşünsenize hamilelik döneminde testi yaptırdınız ve şekeriniz yüksek çıktı. Hemen şekerinizin dengelenmesi için şeker haplarına başlanacak. Normal de şeker hastası olmasanız bile beyin kabul edeceği için artık bir şeker hastası oldunuz. İnsanlar doğal beslenerek ve iyi firmaların gıda takviyelerini kullanarak bence bu tür hastalıklardan kendilerini koruyabilirler. 

Hamile anneler kesinlikle hamilelik döneminde bu teste karşı çıkmalıdır. Düşünsenize vücudunuza bir anda şeker yüklüyorsunuz. Zaten olması gereken ister istemez şeker seviyesi yükselecektir. Bu testi normal insana uygulasanız bile insanın şekeri yükselir. 

Bazı doktorlar diyabet adayı olup olmadığını öğrenmek için bu testin olması gerektiğini savunuyorlar. Yani hasta değilsen bile hasta olmaya zorlanan bir ülkede yaşıyoruz. İnsanlar deneme tahtası değildir. Ya şeker hastasısındır yada değilsindir. İleride diyabet olup olmayacağını Allah dan başka kimse bilemez. Hamile kadınlar hamileliği sürecince doğal beslenir, yediklerine içtiklerine dikkat ettiği sürece teste filan gerek yoktur.

hakkında Giza

Giza

İlgini Cekebilir

Kime Göre Moda

Moda en temel tanımı ile değişimi ifade etmektedir. İnsanların nasıl yeme içme ve barınmaya ihtiyacı varsa modaya da ihtiyacı vardır. Zamanla bu ihtiyaç öncelikle bayanları farklı olanları giymeye itmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: