CSS3 Nedir? CSS3 İle Gelen Yenilikler Nelerdir?

CSS3 Nedir? CSS3 İle Gelen Yenilikler Nelerdir?

Öncelikle CSS neydi onu hatırlayalım;

CSS, HTML Kodlarımızdaki metin ve format etiketlerimize görsellikte zenginlik katmamızı olanak sağlayan web teknolojisidir.

CSS3 Yeni bir teknolojimidir?

CSS3 daha önceki sürümleri üzerine geliştirilmiş üçüncü sürümüdür.

CSS3 Nasıl Kullanılır?

CSS3 kodları CSS de olduğu gibi HTML kodlarının içine de yazılabilir veya ayrı bir CSS dosyası oluşturularak da CSS kodlarıyla beraber yazılabilir CSS kodlarını nasıl yazıyorsak CSS3 kodlarını da aynı şekilde kullanabiliriz.

Neden CSS3’e İhtiyaç duyacağız?

Web sitelerimizin web tarayıcılarında ve mobil cihazlarda daha etkili olması için CSS3 yeniliklerine ihtiyacımız vardır.

CSS3 İle gelen yenilikler nelerdir?

Yazı özellikleri : Yazıya gölge verme text-stroke, text-shadow,  tarayıcı uyumlu özellikler ve RGB kullanarak saydamlık verme gibi birçok özelliği web sayfalarında kullanılabilir hale gelmiştir.

Düzen özellikleri : opacity ile donukluk border-radius ile Kenarlıkları oval yapma box-shadow ile gölgelendirme yapabilme multi-column text ile çoklu yazı kolonları gibi özellikler CSS3 ile birlikte gelmiştir.

Animasyon Geçiş efektleri : HTML objelerinin özelliklerine animasyonlu geçiş efektleri ekleyerek daha güzel tasarımlar elde edebiliriz.

Kenarlık Resimleri : Resim tanımlaması yaparken objelere uygulanan kenarlık resimleri yapılır hale gelmiştir.

Geçişler (Gradients) : Web sayfasındaki objelere ve resimlere doğrusal geçişler, radyal geçişler ve mozilla webkitleri gibi şık stil düzenlemeleri gelmiştir

Dönüşümler (2D / 3D Transformations) : Nesnelere 2 veya 3 boyutlu dönüşüm efektleri yapılır hale gelmiştir.

Web Fontları : Mobil cihazlar için kullanılabilecek yeni fontlar ve her browsera ayrı olarak uyarlanabilecek yazı fontları ve formatları geliştirilmiştir.