Ev / Yazarın Günlüğü / Makaleler / Bitkilerin Kralı

Bitkilerin Kralı

GANODERMA LUCİDUM

Ganoderma lucidum mantarı bitkilerin kralı olarak adlandırılmaktadır. Ganoderma mantarı, kırmızı mantar, reishi mantarı olarak da bilinmektedir. 4000 yıllık bir geçmişe sahip olan ganoderma lucidum uzakdoğu ülkelerinde uzun ve sağlıklı yaşamak için yüzyıllarca kullanılan bir bitkidir. Bu yüzden özellikle Japonya, Çin, Amerika’da pek çok doktor ve hasta tarafından kullanılmaya başlanmış ve çok önemli sonuçlar alınmıştır.   

Ganoderma Lucidumun Tarihçesi: Çok eski yıllara dayanmaktadır. Eskiden sadece imparatorların kullanmışlardır. Halk dan biri bu mantarı bulduğu zaman imparatora teslim etmek zorundaydı. Teslim etmediği taktirde kişi cezalandırılırdı. Ganoderma mantarının enerji verici etkisi olmasından ve hücreleri yenileyerek yaşlanmaya karşıtı olması nedeniyle imparatorlar için çok özel ve değerli olduğu bilinmektedir.

Ganoderma mantarı sert ve odunsu bir yapıya sahiptir. Ganoderma mantarı güneş görmeyen yerlerde ve ağaç gövdelerinde yetişmektedir. Her ağaç gövdesinde çok az bulunur ve yetiştiği ağacı kurutmaktadır. Bu mantar doğada çok nadir bulunmaktadır.  Acımtırak tadından dolayı yenilmez. Ancak işlem gördükten sonra tüketilebilmektedir. Suyun içerisinde haşlanan mantarın suyu içilerek vücuda girmesi sağlanır.

Son yıllarda bir çok firma ganoderma mantarının üretilmesi için çok özel şartlar hazırlayarak bu mantarı doğadaki ile eşdeğer özelliklerde yetiştirmektedir. Mantarın eksratını çıkararak insanların günlük hayatta kullandıkları ürünlerin içerisine koyarak insanların hizmetlerine sunmaktadır. Bir kaç firma mantarın özütünü kahvelerin içine koyarak farklı aromalarda sunmaktadır. 

Yapılan bilimsel ve tıbbi araştırmalar sonucunda; ganoderma mantarının bağışıklık sistemini güçlendirdiği, antioksidan etkiye sahip olduğu, kanserle savaştığı kanıtlanmıştır. Yine şeker ve tansiyonu dengelediği, solunum yollarına iyi geldiği, kilo kontrolüne yardımcı olduğu, cilt problemlerine, baş ağrılarına, sedef, egzama, mantara iyi geldiği tespit edilmiştir. 

Ganoderma mantarını nefes alıp veren herkes kullanabilir. Ganoderma lucidumu kan sulandırıcı etkisinden dolayı hemofili hastalarının ve hamile kadınların kullanmaları  sakıncalı olabilir. 

hakkında Sinan Güven

Avatar

İlgini Cekebilir

Kime Göre Moda

Moda en temel tanımı ile değişimi ifade etmektedir. İnsanların nasıl yeme içme ve barınmaya ihtiyacı varsa modaya da ihtiyacı vardır. Zamanla bu ihtiyaç öncelikle bayanları farklı olanları giymeye itmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: