Ev / Gerekli Bilgiler / Nasıl Çalışır / Bilgisayar Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır ?

Bilgisayar Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır ?

Aritmetiksel ve mantıksal işlemler yapabilen, bilgileri depolayan, hızlı ve hatasız işlem yapabilen aptal bir makinedir. Neden Aptaldır çünkü biz insanlar olmadan hiçbir işlemi kendi başına yapamaz.

Bilgisayarlar tarihte Çinlilerin MÖ 3000 yıllarında kullandıkları abaküse kadar dayandığını tahmin ediliyor. Japonlar ilköğretim öğrencilerine hala abaküs ile işlem yapılmasını öğretiyorlar.

Bilgisayarlar iki temel bileşenden oluşmaktadır  Donanım ve Yazılım olmak üzere iki temel bileşeni vardır.

Donanım: Elle tutulup gözle görülebilen tartı üzerinde bir ağırlığa sahip olan parçalara bilgisayarın donanımı denir. Bilgisayarın Faresi, Klavyesi, Monitörü. Yazıcısı vb. ve Kasasının içerisinde bulunan  bütün parçaları bu tanıma girer.

Yazılım: Bilgisayar komutlar olmadan kendi başına hiçbir şey yapamaz. Bilgisayara neyi nasıl yapması gerektiğini çeşitli programlama dilleriyle komutlar verilir. Programlar bilgisayar sisteminin donanımıyla kullanıcının bilgisayara hükmetmesini sağlar.

bilgisayar nedir

hakkında BilgeBank

İlgini Cekebilir

Windows 10 ile Programsız Ekran Videosu Nasıl Çekilir?

Microsoft Windows’un tüm  sürümlerinde olduğu gibi Windows 10’da ekran görüntüsü almak için Print Screen tuşunu kullanabiliriz. Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: