Ev / Yazarın Günlüğü / Makaleler / Android Cihazlarda Root Nedir? Neden Root Atılır?

Android Cihazlarda Root Nedir? Neden Root Atılır?

Root nedir? Root android işlemcili telefon kullananlar için önemlidir. Root telefonun yetkilerini kullanıcının eline alması ve istediği değişikliği yapma yetkisi tamamen kullanıcıda olması için yapılan işlemdir. Üretici bu yetkiyi kullananın hatalı işlemlerini engellemek için telefonları rootlanmış olarak vermez. Her telefon için root işlemi farklıdır ve kullanılan android sisteme göre değişiklik gösterebilir. Peki root işlemi ne işe yarar. Root işlemi sonucu telefonunuza firmalar tarafından konulan ve uygulamadaki reklamlardan kurtulabilirsiniz. Telefonunuzda kaldırmak istediğiniz ama üreticinin izin vermediği uygulamaları silebilirsiniz. Ama bu uygulamaları silerken dikkat edilmesi ve sistem dosyalarının silinmemesi gerekmektedir. Telefonunuzun donanım özelliklerini değiştirebilirsiniz. Örneğin kulaklık sesini yükseltebilir, flash ayarlarını yükseltebilirsiniz. Ekran özellikleriyle oynayabilirsiniz. Bu tip işlemleri yaparken telefona ağır yük bindireceğinden telefona zarar verebilir buna da dikkat etmelisiniz. Telefonunuzdaki ara yüzü değiştirebilir başka bir ara yüz programı kullanabilirsiniz. Artı özellikler katabilirsiniz. Bazı uygulamaları uyutarak telefonunuzun üzerindeki yükü kaldırmanızı normal bir telefon engellerken rootlanmış bir telefonda bu işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken de sistem dosyalarını uyutmamaya dikkat ediniz. Zira telefonun çalışmasında aksaklıklara sebep olabilirsiniz. Tam anlamıyla yedekleme yapabilirsiniz. Youtubeyi arka plana atabilir, Youtube reklamlarını kaldırabilirsiniz. Güvenlik yamalarını rahatlıkla yapabilirsiniz. DNS değiştirebilirsiniz. Yani satın almadan ücretli programlar yükleyip yama kullanarak bedava kullanabilirsiniz. Gelelim eksilerine. Telefonunuz garanti dışında kalacaktır. Güncellemeler otomatik gelirken rootlanmış telefona hiç bir güncelleme gelmez. Bu güncellemeleri elinizle kendiniz yapmak zorunda kalırsınız. Yapacağınız ayarlar özellikle telefonunuzun donanımına zarar vererek telefonunuzun ömrünü kısaltır. Hatta yakabilirsiniz. Telefonunuz hiç açılmaz hale de gelebilir. Root yapan arkadaşlarımıza tavsiyemiz eğer bu işlemi yapacaklarsa küçük küçük başlamaları ve öğrenerek devam etmeleridir. Telefonunuzun takip edilmeyeceğini bulunamayacağını düşünerek kesinlikle illegal işlemler yapmayın. Zira ip numarasından telefonunuz kolayca bulunabilir ve başınız belaya girebilir. Teknolojiyle uğraşmayı seven, yeniliklere açık arkadaşların bu işlemleri yapması daha sağlıklı olacaktır. Zira yaptığınız root işlemiyle hatalı bir işlem yaparak telefonunuzdan da olabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz telefonunuzu fabrika çıkış ayarlarıyla ihtiyacınız olan programları yükleyerek kullanmanızdır. Çünkü kullandığımız telefonların hemen hemen hepsi yurt dışından geliyor ve dolar üzerinden satın alıyoruz. Unutmayın ki telefon pahalı bir makinedir. Onun için bu işlemleri yaparken çok dikkatli olmalısınız. Her şeye rağmen ben bu işlemi yapacağım diyen arkadaşlara da kazasız, belasız bir rootlama dilerim.

hakkında GeeWeZe

İlgini Cekebilir

Kime Göre Moda

Moda en temel tanımı ile değişimi ifade etmektedir. İnsanların nasıl yeme içme ve barınmaya ihtiyacı varsa modaya da ihtiyacı vardır. Zamanla bu ihtiyaç öncelikle bayanları farklı olanları giymeye itmiştir.

Bir yorum

  1. yusuf

    root konusunda güzel bilgilendirme yapılmış, android telefon kullanıcıları konu hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazıyı okumalı
    güzel bilgilerin devam gelmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir