Ev / Teknoloji / Bilgisayar / Ağ Kablolarının Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Ağ Kablolarının Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Ağ sistemi kurarken kullanacağımız kabloların özelliklerini bilmemiz gerekir. Kablolama da dikkat etmemiz gereken kablonun türü ve kablodan geçecek bilginin hedefine ulaşana kadar zayıflamasını engellemektir. Kablo boyutlarını kısa tutarak veya tekrarlayıcı (repater) kullanarak engelleyebiliriz.

Koaksiyel Kablo

  • İnce Koaksiyel Kablo
  • Kalın Koaksiyel Kablo

STP -Shielded Twisted Pair

UTP -Unshielded Twisted Pair

Fiber Optik Kablo

 

Koaksiyel Kablo

Koaksiyel kablolar merkezinde iletken bir kablodur,  Koaksiyel kablolar merkezde bir iletken ve onun dışında 3 korumadan oluşur silindirik yapılıdır. Kablo yapısı sayesinde sinyalleri dışarıdan gelen etkilerden korur. Elektromanyetik kirliliğin yoğun olduğu yerlerde düşük güçte sinyalleri iletmek için kullanılan kablodur.  İnce Koaksiyel Kablo ve  Kalın Koaksiyel Kablo olarak ikiye ayrılırlar. İnce koaksiyel kablo RG-58’dir. Kalın koaksiyel kablo RG-8’dir. Ethernet ağlarında, kablolu televizyon altyapısında, ses ve video gibi geniş bir kullanım alanı vardır. Bilgisayar ağlarında kullanılanlar RG-8 ve RG-58 ‘dir.

STP -Shielded Twisted Pair

STP ve UTP kablolar (twisted pair cable) Bükümlü çift kablolar sınıfına girer. Benzer renkteki tellerin birbirine çiftler halinde dolanması ile oluşturulmuştur. STP -Shielded Twisted Pair kablo günümüzde fazla tercih edilmemektedir. Kullanımının zor, maliyetinin yüksek ve dıştaki telin yarardan çok zarar vermesi gibi nedenlerden dolayı tercih edilmemesinin başlıca sebeplerindendir. STP kablo sistemi Ethernet ağlarında kullanılmaz. Token ring ağlarında kullanılır. STP kablo kullanılırken dıştaki tel zırhın topraklanması gereklidir, Zırh elektromanyetik dalgaları toplayan anten vazifesi görür. En dıştaki tel zırhın zarar görmemesi gerekir topraklamanın tamamlanması için sağlam olması önemlidir.

UTP -Unshielded Twisted Pair

UTP kablolar STP kablolara nazaran Korumasız çift bükümlü kablo olarak tanıyabiliriz. Günümüzde en çok kullanılan kablo türüdür. UTP, ARCnet, Token Ring ve Ethernet ağlarında kullanılır. Çiftler halinde dolanmış 8 kablodan meydana gelir.  4 ana renk ve bu renklerin beyaz çizgililerin den oluşur. UTP kablolar CAT1, CAT2, CAT3, CAT4, CAT5, CAT5e, CAT6, CAT6a, CAT7 diye kategorilerden oluşur. UTP kablonun üzerinde hangi kategoride oldukları belirtilir. CAT ifadesi kategori anlamına gelir. Kablonun kategorisi, o kablonun göstermiş olduğu performansa göre belirlenmiştir. Piyasada şu anda en çok CAT5 kablo kullanılmaktadır.

 

Fiber Optik Kablo

Fiber optik kablo sistemi veri ve ses iletiminde kullanılan en iyi kablo çeşididir. Çok yüksek hızlarda veri transferi ve çok düşük sinyal kayıpları sağlamaktadır. Uzak mesafelere veri aktarımındaki başarısı çok iyidir pek çok alanda kullanılmakta ve hızla her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Fiber optik kablonun en önemli özelliği elektromanyetik kirlilikten etkilenmemesidir, veri ışık dalgaları şeklinde iletilir. Veri ışık hızında iletildiği için çok yüksek hızlara ulaşır. Elektromanyetik kirliliğin bulunduğu ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Fiber optik kabloda veri iletişimi çif kablo olarak kullanılır. Biri veri alımı işlemi yaparken, diğeri veri gönderimi işlemini yapar.

Fiber optik kablonun yapısı dıştan içe şu şekildedir;

  • PVC veya teflon bir dış koruma.
  • Dış korumanın hemen altında kabloyu güçlendirmek için “Kevlar”(çok hafif karbon kökenli çok sağlam liflerden oluşan bir malzemedir).
  • Bunun içinde de merkezi koruyan plastik kaplama.
  • Merkezde cam ve plastik fiber yapısında silindir madde.

hakkında BilgeBank

İlgini Cekebilir

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing satış ortaklığı anlamına gelmektedir. Yani benim sattığım bir ürünün linkini karşıdaki kişiyle paylaşıldığında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: