Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate marketing, dilimize çevirecek olursak satış ortaklığı pazarlamacılığı anlamına gelmektedir. Ürünlerinizi hızlıca pazarlamak isteyenler için tercih edilmesi gereken harika bir yöntemdir diyebiliriz.

Şöyle açıklayarak gideyim; bir ürüne sahipsiniz, ancak reklam ve benzeri işlemleri harcayacak zamanınız ve/veya paranız olmayabilir. Bu durumda; “neden ürününüzü kullanıp, hem sizin hem de başka sitelerin faydalanmasını istemeyesiniz ki?” Durum tam da bundan ibaret aslında. Yani; bu affiliate marketing, satış ortakları için değildir; ürün sahiplerinin çokça tercih ettiği bir pazarlama türüdür.

Bu yöntemi izleyip dünya markaları arasına giren çok bilinen birçok firma var. Bunların en başlarında; Amazon, Aliexpress, Shopify, Avon, Gano Excel firmaları çekmektedir. İçerisinde binlerce ürün bulunduran birçok site var. Örneğin; Google arama motorunda; Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal paylaşım ağları gibi yüksek potansiyelli trafiğe sahip araçların içerisinde, herkesinde göreceği gibi üstte sıralanan firmalar birçok kez önümüze çıkmıştır, çıkmaya da devam etmektedir.

Sadece internet pazarlamacılığı ile değil, klasik pazarlama işlemlerinde de satış ortaklığı pazarlamacılığı kullanılmaktadır. Bunların en büyük örneği; üstte de ismini andığımız, Avon firmasıdır. Özellikle, bayanlar bu firmayı ve bu markayı çok iyi bilir ve bu tür ürünlerde en çok tercih edilen markadır.

Bu pazarlamacılık sisteminin en büyük dezavantajı; ürünü pazarlayan kullanıcılar, aldatıcı ve yalan içerikler ile ürünü ve firmanın; imajını ve itibarını zedeleyebilir. Ancak bu riske rağmen, yine de dünyada Affiliate Marketing” oldukça fazla rağbet görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir