Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing satış ortaklığı anlamına gelmektedir. Yani benim sattığım bir ürünün linkini karşıdaki kişiyle paylaşıldığında bu paylaşım üzerinden alışveriş yapıldığında o alışverişten benim pay almam  olarak anlaşılabilir.  Affiliate Marketing üç ayaktan oluşan bir sistemdir. Reklam veren, satış ortağı ve müşteri olarak sıralayabiliriz.

Reklam veren isminden de anlaşılacağı üzere bir hizmeti ya da ürünü satan kişi, kuruluş, firma ya da buna benzer satış noktalarıdır.

Satış ortağı ise bu satıcıya gerek youtube, gerek sosyal medya, gerek Google Seo ve gerekse banner metotları ile internet üzerinden veya başka şekillerde müşteri bularak o ürünün satışının gerçekleşmesini sağlayan aracılardır.

Müşteri de alıcı anlamına gelir ancak buradaki müşteri anlayışımız satış ortağı üzerinden alımı yapan müşteri olarak kabul edilmelidir.

Örnek olarak Ramsey Firması benim ürünlerimden senin aracılığınla satılan her bir ürün için sana yüzde üç oranında pay vereceğim. Bu demektir ki bu firmanın yüz liralık bir ürünü sizin aracılığınızla satıldığında üç lira kazanacaksınız demektir. Maalesef bu sistem ülkemizde yanlış algılara yol açmakta ve satılan üründen kazanılan komisyonun kendinden tahsil edildiğini yani o ürünün satış fiyatının üzerine eklendiğini düşünmekte ve bu da büyük ölçüde satışa engel olmaktadır. Aslında böyle bir durum yoktur. Çünkü satış ortağı bu satıştan komisyonunu müşteriden değil tamamen satıcıdan yani reklam verenden tahsil etmektedir. Bu şekilde algılara yol açmamak için değişik reklam metotları uygulanabilir. Örneğin bize özel indirimden siz de faydalanın ya da indirimli ürün gibi reklam metotlarıyla ürünlerin satışı daha rahat olacaktır.

Ülkemizde internet satışlarının dünyadaki orandan çok çok düşük olduğunu da göz önünde bulunduracak olursak şimdilik bu şekilde yanlış algılardan dolayı yürümeyen bir sistem gibi görünse de önümüzdeki yıllarda çok revaçta ve para kazandıran bir sistem olacaktır.  Şu da dikkate alınmalıdır gerek televizyon reklamları gerekse internet üzerinden yapılan alışverişlerde son zamanlarda art niyetli insanların bu mecraları insanları dolandırma amaçlı kullandığı için de kuşku ile bakıldığı da düşünülebilir. Bu işe başlayacaksanız ilk önce bu metot ile hangi markaların çalıştığını tespit etmelisiniz. Bu konuda size yardımcı olmak üzere kuruluna siteler bulunmaktadır. Sizin doğrudan firmalarla görüşmenize gerek kalmayacaktır. Bu siteler üzerinden edineceğiniz bilgilendirme ve alacağınız reklamlar size başlangıçta çok faydalı olacaktır. Burada malın ücreti sabit olduğundan kazancınız sabit olacak müşteri sayısı üzerinden kazancınızı çoğaltacaksınız demektir. Unutmayın başlangıçta bu olaya kuşkuyla bakacaksınız. Kazanabilir miyim, ne kadar kazanabilirim diye soruları kendi kendinize soracaksınız. Bilmelisiniz ki denemeden bunu asla öğrenemeyeceksiniz. Bence yapacağınız ilk iş bir yerden başlamaktır. Gelecekte ülkemizde çok daha büyük bir pazar payı elde edecek olan internet satışı pazarında siz de yerinizi edinin ve para kazanmaya başlayın. Şimdiden size çıktığınız bu yolda başarılar dilerim.