Ev / Question / Hangi dahili harddiski seçmeliyim?

Hangi dahili harddiski seçmeliyim?

Soru? – Cevap!Category: Bilişim / TeknolojiHangi dahili harddiski seçmeliyim?
AvatarAbdullah asked 3 sene ago

Merhaba,
Şu anki dahili harddiskin özellikleri şunlar:
Üretici TOSHIBA
Heads 16
Cylinders 77.825
SATA type SATA-II 3.0Gb/s
Device type Fixed
ATA Standard ATA8-ACS
LBA Size 48-bit LBA
Power On Count 4369 times
Power On Time 258,0 days
Speed 5400 RPM
Features S.M.A.R.T., APM, NCQ
Max. Transfer Mode SATA II 3.0Gb/s
Used Transfer Mode SATA II 3.0Gb/s
Arayüz SATA
Kapasite 596 GB
RAID Type None
Fiziksel kesim boyutu: 512 bayt
Mantıksal kesim boyutu: 512 bayt
Yeni bir dahili HDD almak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.Bu özelliklerden hangileri değişmemeli yeni bir dahili HDD alırken?veya hangi yeni özellikli olanı alsam laptop un tanıma gibi sıkıntısı olmaz?

BilgeBankBilgeBank Staff replied 3 sene ago

Öncelikle Sorduğun Güzel Soru İçin Sana Teşekkür Ederim Umarım Senin Gibi Bu Konuda Aklında Soru İşareti Olan Birçok Kişiye Yardımcı Olabiliriz..

Yeni Bir Dahili Harddiske İhtiyaç Duyma Sebebin

1 – Mevcut Harddiskin Bozulması = Bunun için Yakında Yayınlayacağımız Harddiski veya Harddiskdeki Verileri Kurtarma Başlığındaki Konumuzu Yayınlarız.
2 – Mevcut Harddiskin Yavaş Veya Yetersiz Boyut = Harddiskin HDD ve 5400 RPM Dönüş Hızının Olmasından Dolayı Sana Tavsiyem HDD Yerine Mutlaka SSD Teknolojisine Geçiş Yapmandır Çünkü SSD Diskler HDD Disklere Göre 2 Kat Daha Hızlı Çalışmaktadır, HDD Diskler 5400 RPM veya 7200 RPM Dönüş Hızıyla Çalışmaktadır. SSD Disklerde Dönüş Hızına Gerek Yoktur Usb Flash Bellek Mantığıyla Çalışmaktadır O Yüzden Çok Daha Hızlı Veri İşleme Gücüne Sahiptir Mutlaka SSD Disk Almaya Özen Göstermeni Tavsiye Ederim. SSD Diskin Avantajlarıyla Alakalı Burada Bir konumuz Var Buraya da Göz Atabilirsin.
https://www.bilgebank.com/ssd-disk-nedir-ssd-diskin-avantajlari-nelerdir/

3 – Bütçe Ve Kapasite = SSD Diskler HDD Disklere Göre Daha Pahalıdır Fiyat Araştırması Yaptığında Göreceksin Ama Performans Açısından Fiyatını Karşılamaktadır. Benim Sana Tavsiyem Bilgisayarını Ne Amaçla Kullandığına Göre Tercih Yapman Gerekir.

* Bilgisayarında Fotoğraf, Müzik, Video Gibi Arşivler, Oyunlar Veya Yüksek Kapasitede Programlar Kullanmıyorsan 120GB lık Bir SSD Disk Fazlasıyla İşini Görecektir Ve Bilgisayarındaki Performansın Nasıl Arttığını göreceksinizdir.

* Yukarıdaki Durum Dışında da Hafıza Sizin İçin Önemliyse Yüksek Kapasiteli Bir SSD Disk Almanız Size Pahalıya Gelebilir Ancak Benimde Yaptığım Gibi 120GB lık Güzel Bir SSD Disk Alın Windows Ve Devamlı Kullandığınız Programları SSD Disk Üzerinde Barındırın Geri Kalan Hafızayı Kaplayan Dosyalarınızı 2. Disk Olarak HDD Disk Alabilir Veya Eski Kullandığınız Disk Üzerinde Depolayabilirsiniz.

Umarım Yardımcı Olabilmişimdir Aklınıza Takılan Başka Soru Varsa Buradan Bize Ulaşabilirsiniz…