Pazartesi , Temmuz 24 2017
Anasayfa / Teknoloji / Bilgisayar / Overclock Nedir? Ne İşe Yarar?

Overclock Nedir? Ne İşe Yarar?

overclock-nedir-ne-ise-yarar

İşlemci, ekran kartı, RAM gibi Overclock özelliğini destekleyen parçalarınızı normal frekanslarından daha yüksek frekanslara çıkartarak daha hızlı çalışma işlemine Overclock denir. Üretici firmalar güvenlik nedeniyle parçalarını ilk kullanımda Son performans frekanslarında çalıştırmazlar bu nedenle bazı kullanıcılar Overclock özelliğini kullanarak bilgisayarlarının performanslarını bu şekilde arttırırlar.

Overclock özelliğini destekleyen bilgisayarlda BİOS ayarlarından ayarlanır. Overclock yapılan bilgisayar hızlanır ancak parçanın yanma riski artar Overclock yapılacak bilgisayarın power supply (Güç beslemesi) kaliteli ver yüksek olmalı ayrıca ısı artacağı için kasa içinde soğutma sistemleri arttırılmalıdır.

Bilgisayarınıza Overclock yaptınız ve bilgisayar açılmıyorsa eğer parçanız yanmadıysa anakart üzerinde bulunan BİOS pilini çıkarıp takarsanız Overclock ayarları sıfırlanır ve bilgisayarınız tekrar açılır.

 

Hakkında BilgeBank

İlgili Makale

ters dönen masaüstü

Ters Dönen Masaüstü Ekranı Çözümü

Bu hatayı almışsanız mutlaka bilgisayarınıza profesyonel bir çocuk dokunmuştur ve sizde bunu nasıl yaptığını anlamamışsınızdır …

Bir Cevap Yazın