işlemci nedir ? – BilgeBank
Cumartesi , Aralık 16 2017
Anasayfa / Gerekli Bilgiler / Nedir / işlemci nedir ?

işlemci nedir ?

Elektronik birimlerinin çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri akışını kontrol eden ve verileri değerlendirilip yeni veriler üretilme işini yerine getiren elektronik aygıtlara işlemci denir. İşlemci için bir bilgisayarın beynidir ifadesini kullanmak çok doğru olacaktır.

İşlemci tıpkı bir insan beyin gibi, hangi bilginin nerede olduğunu bilir, gerekli işlemleri gerçekleştirir ve gerekli yerlere göndermektedir. Devre üzerinde yapılan her işlem ve hareket işlemcinin bilgisi dahilindedir.

Günümüzde birçok çeşit işlemci bulunmaktadır. Aslında işlemciler sadece bilgisayarda ve telefonlarda değildir. Televizyon, Çamaşır makinesi, fotoğraf makinesi, bulaşık makinesi, fabrikalardaki otomatik makine ve cihazlar gibi daha birçok elektronik alette işlemciler bulunmaktadır. Nasıl ki insan beyni tüm organları sinir sistemi vasıtasıyla yönetiyorsa, bu elektronik aletlerde de işlemci aynı görevi yapmaktadır.

bilgisayar islemci

Hakkında BilgeBank

İlgili Makale

internette link kısaltarak para kazanma

Link Kısaltma Nedir? Link Kısaltılarak Nasıl Para Kazanılır?

Link Kısltarak Para Kazanılır mı? Kesinlikle evet… İnternet ortamında Link kıslatarak para kazanmak mümkündür ancak ilk …

Bir Cevap Yazın