Html Head Etiketleri (3. Ders Title, Style, Link, Meta) – BilgeBank
Pazar , Mayıs 27 2018
Anasayfa / DERSLER / Web Tasarım Dersleri / HTML Dersleri / Html Head Etiketleri (3. Ders Title, Style, Link, Meta)

Html Head Etiketleri (3. Ders Title, Style, Link, Meta)

Html’de Head alanı sayfamızda görünmeyen ancak bütün bağlantıların gerçekleştiği alandır burada stil dosyalarından sayfa başlığına ve çeşitli anahtarın bağlantıları burada yapılmaktadır. title, style, base, link, meta, script, noscript gibi etiketler bu alana açılmaktadır. Temel Html öğrenirken ilk olarak bizim için önemli olan etiketler şunlardır.

title Sayfa Başlığını gösterir ve mutlaka kullanılması gerekir.

Karakter Setini belirtir Türkçe Karakter Sorunlarını ortadan kaldırır. charset=iso-8859-9 veya charset=utf-8 kodlama diliyle Türkçe karakter sorunundan kurtulabilirsiniz.

İlerde CSS kullanacak olsakta şuanda html için bu alanda yazacağımız kodlarla body içerisindeki kodlarımıza renk,boyut,şekil, vb. gibi birçok özelliği buradan tanıtacağız.

Yukarıdaki 3 Etiket alanı şuanki html derslerimiz için yeterli olacaktır ancak ileride css ve özellikler eklemeye başladıkça aşağıdaki head alanı gibi çeşitli tanımları dosyamıza ekleyeceğiz.

 

Bu Kodların Ön İzlemesine Buradan Bakabilirsiniz

Örnekteki 2 Değişiklik kafanızı karıştırmasın…

<!DOCTYPE> : Bildirimi bir etiket değildir sayfanın oluşturulduğu işaretleme dilinin sürümünü tarayıcıya belirten talimattır. Bu bildirim tarayıcılarda düzgün içeriği oluşturmak için, biçimlendirme dilinin kurallarını belirler. Bu bildirim html etiketinden hemen önce, HTML belgesindeki ilk şey olmalıdır. Her zaman sayfalarınızın doctype bildirimini tanımlayın. Bu tanımlama tarayıcıların sayfanızı doğru görüntülemesini sağlayacaktır.

<html xmlns=”http://www.w3.org/1999/xhtml”> : Html başlangıcını bu şekilde başlattık Xmlns özelliği XHTML için gereklidir. HTML’de geçersizdir. Html olarak kodlarımızı yazıyoruz ancak kurallara uygun yapmak için Xmlns sorgusunu yaptırdık.

Hakkında BilgeBank

İlgili Makale

html form alanı

Html Form Alanları (11. Form, İnput, Type, Name, Value )

Html’de form alanlarını kullanıcıların bilgilerini almak için kullanırız bu bilgiler sayesinde kullanıcılar çeşitli bilgileri sayfanıza ekleyebilirler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: