CSS İle Pozisyon Konumlandırma (8. Ders Position:Static; ve Float: Left; Kullanımı) – BilgeBank
Salı , Nisan 24 2018
Anasayfa / DERSLER / Web Tasarım Dersleri / CSS Dersleri / CSS İle Pozisyon Konumlandırma (8. Ders Position:Static; ve Float: Left; Kullanımı)

CSS İle Pozisyon Konumlandırma (8. Ders Position:Static; ve Float: Left; Kullanımı)

Css ile alanlarımızda düzenlemeler yaparken position özelliğini kullanırız position özelliğinin 4 farklı değeri vardır; StaticRelativeAbsoluteFixed değerlerini alarak çeşitli konumlamalar elde edebiliriz. Position Kullanımı iyi kavrayabilmeniz için 4 ayrı ders halinde anlatmaya çalışacağız.

Position: Static; Kullanımı

Eğer alanlarımıza herhangi bir position değeri belirtilmemiş veya float özelliği verilmemiş ise alanlarımız position static özelliğini varsayılan olarak okur ve alanlarımız alt alta konumlar. Float:left komutunu bildirirsek alanlarımıza sırasıyla soldan sağa doğru sıralanır. Position özelliklerini bol bol pratik yaparak temel mantığını iyi kavramınız tavsiye ederim.

Bu Kodların Ön İzlemesine Buradan Bakabilirsiniz

Örnekte de görüldüğü gibi iki ayrı çalışma alanı oluşturduk ve içlerine 5 er tane alan oluşturduk 1. çalışma alanımıza position değeri veya float özelliği vermediğimiz için varsayılan olarak alanlarımız alt alta sıralandı. 2. çalışma alanımızda da float:left; komutunu kullanarak alanlarımızın yan yana sıralanmasını istedik umarım yararlı bir konu olmuştur aklınıza takılan soruları yorum bölümünde sorabilirsiniz.

Hakkında BilgeBank

İlgili Makale

html menü

CSS İle Açılır Menü Yapımı (12. Ders Açılır Menü)

Css ile açılır menü yapımını adım adım resimli bir şekilde nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım olayın  mantığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: