Ağ Kablosu Nasıl Yapılır? – BilgeBank
Salı , Nisan 24 2018
Anasayfa / Teknoloji / Bilgisayar / Ağ Kablosu Nasıl Yapılır?

Ağ Kablosu Nasıl Yapılır?

Ağ kablosunun hangi amaçla kullanılacak. Bilgisayar ile herhangi bir ağ cihazı (modem, switch, hub vs..) kullanacaksak düz bağlantı yapmalıyız. Eğer iki bilgisayar arasında kullanacaksak cross (çapraz) bağlantı kullanmalıyız. Ağ kablosu yapmak için rj45 konnektör, UTP veya STP cat kabloya ve sıkma pensesine ihtiyacımız vardır.

Ağ Kablosu Düz Bağlantı Renk Sıralaması

Normal bir Ağ kablosunu (modem, switch, hub vs.) gibi bağlantılarda kullanacaksak  düz bağlantı kullanılmalıdır. Düz bağlantının amacı kablonun her iki tarafındada aynı renk sıralamasını kullanıyor olmamızdır. Renk Sıralaması uluslar arası standarda göre hazırlayabiliriz ama her iki uçtaki renk sıralaması aynı olması şartıyla istediğiniz bir sıralamada yapabiliriz yinede çalışacaktır. Genel olarak kullanılan düz bağlantı renk sırasına uymamız da fayda vardır, Yukarıdaki Resimde her iki uçta da renk sırasının aynı olduğuna dikkat ediniz.

 

Ağ Kablosu cross (çapraz) Bağlantı Renk Sıralaması

Ağ kablosu iki bilgisayar arasında kullanacaksanız çapraz bağlantıyı tercih etmelisiniz cross bağlantı ile veri aktarım hızı dahada artacaktır. Ethernet kablonuzun bir ucunu düz bağlantıda renk sırasıyla hazırlarken diğer ucunda ise 1 ve 3. renkler ile 2 ve 6.renkler yer değiştirecek şekilde bağlanmalıdır. Çapraz (cross) bağlantı renk dizilimi yukarıdaki gibi olmalıdır.

 

 

Hakkında BilgeBank

İlgili Makale

playstore

Google Play Nedir? Google Play Store Nasıl Kullanılır? Güncellemeler Nasıl Açılır Kapatılır?

GOOGLE PLAY NEDİR?                 Google play, android işletim sistemine sahip kullanıcıların tek bir yerden program …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: